Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників



  Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Профспілка крок за кроком відстоює права медичних працівників

 

— Вікторіє Миколаївно, основним своїм пріоритетом Профспілка завжди проголошувала соціальний захист медпрацівників і передусім відстоюва­ння гідного рівня їхньої заробітної пла­ти.

— Так, це наше основне завдання. По­при те, що в галузі накопичилося безліч ін­ших проблем. Та інакше й не могло бути, якщо навіть в останні роки існування Со­юзу охорона здоров'я фінансувалася за залишковим принципом, а згодом, за пері­од незалежності країни, фінансування га­лузі не перевищувало 3,6% від ВВП, тобто 40% від потреби. 80 % цих коштів  іде на заробітну плату медиків, на лікувальний про­цес залишається мізер. Однак такою ж мізерною є і сама заробітна плата медичних працівників. Усі розповідають, як тяжко працюється медику,

що його робочий день триває стільки, скільки того потребує жи­ття, що й у вихідні, й у свята він має бути на своєму посту. Та замість того, щоб такі зусилля додатково винагороджувалися, маємо принизливу розбіжність у підходах щодо оплати праці медпрацівників порі­вняно з іншими працівниками бюджетних галузей.  Профспілка наполегливо домага­лася внесення змін до Основ законодавс­тва України про охорону здоров'я стосовно встановлення медичним та фармацевти­чним працівникам надбавки за вислугу ро­ків, грошової винагороди за сумлінну пра­цю, зразкове виконання професійних обов'язків, матеріальної допомоги на оз­доровлення, доплати за роботу в закладах охорони здоров'я сільської місцевості та селищах міського типу.

 

 

 

— І таки щось вдалося?

— Незаперечним здобутком Профспі­лки після восьми років наполегливої бо­ротьби було прийняття Кабінетом Мініс­трів України постанов № 1418 від 29.12.2009 «Про затвердження Порядку виплат надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою освітою державних та комунальних закла­дів охорони здоров'я» та № 910 від 26.08.2009 року «Про затвердження Поря­дку виплати надбавки за вислугу років по­садовим особам державної санітарно-епі­деміологічної служби України», якими впроваджено виплату надбавки за вислугу років медпрацівникам із 1 січня 2010 року. На ці виплати було спрямовано додаткові ресурси Держбюджету-2010 в розмірі 3,6 млрд грн. Зауважу, що саме під нати­ском профспілок з листопада 2009 року мінімальна заробітна плата встановлюєть­ся в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Здійснені Профспілкою заходи, спрямо­вані на підвищення заробітної плати, забе­зпечили її стабільне збільшення, однак до­корінних змін в оплаті праці медпрацівни­ків поки що досягти не вдалося. Так, сере­дня заробітна плата лікаря у 1990 році ста­новила 5,95 прожиткового мінімуму, сьогодні — лише 2,7. Конституція України гара­нтує, що людина своєю працею може за­безпечити себе і свою сім'ю. Переважна ж більшість медпрацівників, тяжко працюючи і беручи на себе неймовірну відповідаль­ність за життя людей, не може забезпечи­ти всім потрібним навіть себе.

— Нині все списують на кризу...

— Розуміючи ситуацію в державі, ми не вимагаємо від влади неможливого. Ми звернулися до міністра охорони здоров'я Зіновія Митника з проханням посприяти організації зустрічі з Прем'єр-міністром України Миколою Яновичем Азаровим. 11 листопада така зустріч відбулася. Прем'єр із розумінням поставився до наших про­блем і запевнив, що заробітна плата ме­дичних працівників буде змінюватися на краще відповідно до поліпшення стану економіки. Водночас під час зустрічі нам вдалося досягнути конкретних домовленостей. Наприклад, про те, що з наступно­го року медичні працівники, як і інші бюджетники, під час оформлення щорічної відпустки отримуватимуть оздоровчі. Та­кож досягнуто домовленостей про те, що у разі направлення лікарів на курси підви­щення кваліфікації їм буде збережено се­редню заробітну плату і за основним мі­сцем роботи, і за сумісництвом. Крім цього, з наступного року випускникам ви­щих навчальних закладів, які здобули осві­ту за напрямами і спеціальностями меди­чного та фармацевтичного профілю, виплачуватимуть так звані підйомні в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. На по­чатковому етапі це стосуватиметься лише тих випускників, яких буде направлено в заклади охорони здоров'я сільської місцевості та селищ міського типу, а також ви­пускників, які отримали направлення на посади лікаря ЗПСМ, дільничного педіат­ра чи дільничного терапевта. При цьому потрібно, щоб вони уклали угоду про ро­боту не менш як на 3 роки. Нехай це пе­рші кроки, але зробити їх краще, ніж топтатися на місці.

 

— А як розв'язується питання стосо­вно того, що ставка працівника І тари­фного розряду за ЄТС нижча мінімаль­ної заробітної плати? Адже це хвилює практично всіх медичних працівників.

— Нині ставка працівника І тарифного розряду за ЄТС майже вдвічі нижча від за­конодавчо встановлених розмірів мінімаль­ної зарплати! Крім того, для працівників, у яких посадові оклади внаслідок цього запи­шаються нижчими від законодавчо встано­вленої мінімальної заробітної плати, запро­ваджено механізм встановлення посадових окладів на рівні мінімуму. Це призвело до повного розбалансування Єдиної тарифної сітки та руйнування системи диференційо­ваної оплати праці (залежно від рівня квалі­фікації, освіти та ступеня відповідальності за виконання робіт). Так, у 2010 році поса­дові оклади професіоналів та фахівців з ви­щою освітою різної кваліфікації (акушерок, фельдшерів, медичних сестер, лікарів-молодих фахівців, економістів, бухгалтерів, юрисконсультів, інженерів, які працюють у галузі) зрівняно з оплатою праці санітарок, двірників і прибиральниць і встановлено на рівні мінімальної заробітної плати (з 1 -го по 7-й тарифні розряди). За цих умов лікар дільничний (терапевт та педіатр без кате­горії) отримує заробітну плату меншу, ніж молодша медична сестра (санітарка). До того ж Профспілка проаналізувала втрати працівників галузі внаслідок такої політики і встановила, що вони втрачають до 40% рі­чного заробітку. Так, головний лікар втрачає 16—18,5 тисячі, лікарі-хірурги — майже 19 тисяч, дільничні лікарі — 7,5 ти­сячі, медичні сестри — понад 7 тисяч і са­нітарки — 2,5 тисячі. Для всіх названих ка­тегорій це дуже відчутні втрати. Адже ста­ном на 1 жовтня 2010 року, коли в нас змі­нився тарифний розряд (нині — 586 грн, а мінімальна зарплата в державі — 907 грн), заробітна плата головних лікарів стано­вить приблизно 3100 (а мала б бути 4200—4800), хірургів першої категорії — 3165 (а мала б бути 4900), дільничних лікарів без категорії 1280 (мала б бути 1980), у медичних сестер 1500 (2200), са­нітарки 1315 гривень. Це не що інше, як політика подвійних стандартів у державі. Тому профспілки бюджетних галузей до­моглися внесення в Генеральну угоду пун­ктів щодо механізму розв'язання питань оплати праці в бюджетній сфері.

У галузі очікуються великі зміни, про які заявляють із найвищих трибун. Чого чекають від них медичні праці­вники?

— Медичні працівники мають зрозуміти, що їм забезпечить реформування галузі і в плані професійному (чи зміняться на кра­ще умови їхньої праці), і в плані матеріаль­ному (якою буде мотивація). На жаль, да­леко не всі медики зрозуміли, в чому ж суть проголошених реформ, і тому очіку­ють їх із побоюванням. Принаймні в цьому я переконалася під час спілкування в регі­онах з профспілковим активом галузі. Оптимізація мережі асоціюється у свідомості людей зі скороченнями. Тому перш ніж щось впроваджувати, потрібно спочатку розробити законодавчу базу, провести роз'яснювальну роботу, відпрацювати но­вовведення на пілотних проектах тощо.

Коли щось змінюють, на практиці запи­тань виникає більше, ніж відповідей. Свого часу кошти на сільську медицину передали з районних бюджетів на сільські. Що з цього вийшло, всі добре знають. З 1 січня 2011 року все повертається на круги свої. Однак незрозуміло, як саме відбувати­меться цей процес. Передадуть на район­ний бюджет лише кошти чи й майно? Але ж воно є власністю сільських громад... То­му МОЗ України готує методичні рекоме­ндації з цього питання, і це правильно. По­трібно готувати підґрунтя для будь-яких змін у галузі. Завдання міністерства — зробити систему охорони здоров'я більш мобільною,' більш доступною, підвищити рівень надання медичної допомоги насе­ленню, а от Профспілці потрібно захистити медичних працівників, щоб вони не опини­лися ні крайніми, ні постраждалими вна­слідок реформування. Реформи — це дуже добре, але якщо вони здійснюються не за рахунок медичних працівників, а за умови їх відповідного фінансування.

Розмову вела Світлана ТЕРНОВА. 

Ваше здоров’я 10 грудня 2010 року №47

 

Актуально

Реформи охорони здоров’я України....

Приймальня

Новини

31.10.24
Черговий номер газети
25.10.24
При НСЗУ створять нове підприємство
усі новини

Календар подій

Попередні November - 2024 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 010203
04050607080910
11121314151617
181920212324
252627282930 

Фотодокументи