Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників



  Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Пріоритет нації – здоров’я населення

Пріоритет нації – здоров’я населення

Указом Президента України від 5 жовтня 2004 року № 1178/2004р. за вагомий вне­сок працівників санітарно-епідеміологічної служби у забезпечення санітарного та епі­де­міологічного благополуччя населення вве­дено в Україні професійне святоДень працівника державної санітарно-епіде­міологічної служби, яке щорічно відзнача­ється у другу неділю жовтня

За 85 років діяльності державна санітарно-епідеміологічна служба пройшла складний шлях. Санітарні лікарі завжди будуть необхідні сус­пільству, бо ж щоденно у світі виникають нові небезпечні для здоров’я фактори забруднення довкілля, з’являються нові збудники інфек­ційних хвороб. Саме життя диктує необхідність створення міцного протиепідемічного щита. Ним має стати чітко організована, науково, лабораторно, технічно і кадрово забезпечена державна санітарно-епідеміологічна служба.

Завдання державної санітарно-епідеміо­логічної служби – це постійна турбота про покращення здоров’я населення. Реалізація цього завдання здійснюється шляхом держав­ного нагляду за виконанням, у першу чергу, загальнонаціональних програм, у тому числі «Національного плану дій з гігієни довкілля», міжгалузевої комплексної програми «Здоров’я нації» на 2007-2011 роки, Указу Президента України «Про рішення Ради національної без­пеки і оборони України від 18 січня 2006 року «Про заходи щодо підвищення ефективності боротьби з небезпечними інфекційними хво­робами» від 14 лютого 2006 року та низки ін­ших, спрямованих на покращення середовища життєдіяльності людини, профілактику інфек­ційної та неінфекційної захворюваності, впро­вадження здорового способу життя.

Активну позицію у вирішенні цих питань займає і державна санітарно-епідеміологічна служба Львівської області.

Крім завдань безпосереднього здійснення держсанепід­нагляду, на державну санітарно-епідеміологічну службу покладене завдання оцінки показників здоровя населення, встановлення шкідливих факторів виробничого та навко­лишнього середовища, визначення пріоритетних заходів у профілактиці та недопущенні розповсюдження інфекційних та паразитарних захворювань.

Діяльність державної санітарно-епідеміологічної служби Львівщини здійснюється за основними напрямами, визна­ченими Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», що спрямовані на ліквідацію, зменшення негативного впливу факторів навко­лишнього середовища, покращання стану здоровя насе­лення. З цією метою проводиться державний санепіднагляд за виконанням комплексних планів, державних, національних та галузевих програм, визначених в Указах Президента України «Про додаткові заходи щодо поліпшення медичної допомоги населенню України», «Про невідкладні заходи щодо боротьби з туберкульозом», «Про невідкладні заходи щодо запобігання поширенню ВІЛ/Сніду», «Про концепцію розвитку охорони здоров’я населення Украї­ни», «Про заходи щодо поліпшення стану гігієни довкілля» та низки інших нормативних та розпорядчих документів як державного, так і регіонального рівня.

Нині перед колективом праців­ників державної санітарно-епі­деміологічної служби області пос­тають завдання гармонізації сані­тарного законодавства із європей­ськими та міжнародними вимо­гами, формування чіткої виконавчої вертикалі прийняття та забезпе­чення виконання дієвих управлін­ських рішень, ефективної міжві­домчої взаємодії. Забезпечення санітарного та епідемічного бла­гополуччя, як одного з найваж­ливіших компонентів національної безпеки держави, потребує зусиль не лише санітарно-епідеміо­ло­гічної служби, а й інших служб і ві­домств, підтримки на загально­державному та місцевому рівнях. Тільки спільні зусилля дадуть позитивний резуль­тат у збереженні здоров’я людей.

За даними ВООЗ, щорічно на земній кулі хворіють інфекційними хворобами близько мільярда осіб. Інфекційні хвороби завдають знач­них збитків не тільки здоров’ю на­селення, але й народному госпо­дарству нашої держави.

Сьогодні в умовах соціальної та екологічної нестабільності негативні зміни в довкіллі суттєво впливають на організм людини, знижують його можливості, а відтак сприяють виникненню і поширенню інфекційних хвороб. Тому найголовнішим пріоритетом діяльності Державної санітарно-епідеміологічної служби України (в тому числі й області) залишається забезпечення стабільної епідситуації.

Проблема профілактики інфекційної захворюваності серед населення України має державне значення. Про це свідчить Указ Президента України «Про заходи щодо підвищення ефективності боротьби з небезпечними інфекційними хворобами», постанова Верховної Ради України, рішення Ради національної безпеки України, постанова Кабінету Міністрів з приводу цього питання. Виконання заходів, передбачених цими документами, перебуває на контролі в облдержад­міністрації, а державна санепідслужба області співпрацює з усіма службами, зацікавленими у виконанні згаданих державних документів. Санепідслужба області здійснює комплекс санітарно-протиепідемічних заходів, спрямованих на недопущення виникнення і поширення інфекційних хвороб серед населення, внаслідок чого епідситуація на більшості адмінтериторіях області благополучна та стабільна.

Важливе значення у профілактиці інфекційної захворю­ваності має тісна співпраця держсан­епідслужби з орга­нами місцевого самоврядування, головним управлін­ням охорони здо­ров’я ЛОДА, службою ветеринарної медицини, науковими закладами області

Визначальними чинниками потен­ціалу кожного суспільства є громад­ське здоров’я та демографічне бла­гополуччя країни. Пріоритетом нації, яка дбає про своє майбутнє, про­довжує залишатися збереження і поліпшення здоров’я населення.

Основними причинами втрати здо­ров’я, зростання смертності та зниження очікуваної тривалості життя є низький рівень і несприятливі умови життєдіяльності значної частини на­селення, поширення шкідливих зви­чок та нехтування нормами здоро­вого способу життя, низька ефектив­ність оздоровчих заходів.

У Концепції демографічного роз­витку на 2005-2015 роки, затвер­дженій розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.10.2004 р. №724-р, звернуто увагу на несприят­ливу демографічну ситуацію в країні, зменшення народжуваності, пов’я­заної із загостренням функціону­ван­ня сім’ї, осередку відтворення насе­лен­ня, зниження її демографіч­ного потенціалу.

 

Актуальність імунопрофілактики

Актуальність імунопрофілактики

Один з основних розділів діяльності держсанепідслужби – це контроль за організацією та проведенням профілак­тичних щеплень.

Імунопрофілактика – це створення специфічного імунітету у людей проти інфекційних захворювань шляхом введення в організм імунобіологічних препаратів (вакцин, сироваток, анатоксинів).

Згідно з українським законодавством, обов’язковими є щеплення проти кору, краснухи, паротиту, поліомієліту, гепа­титу В, дифтерії, кашлюку, туберкульозу, гемофільної інфекції, правця. Окрім цього, існують щеплення за епідемічними показами у зв’язку із виникненням або загрозою виникнення окремих інфекційних хвороб (наприклад, вірусного гепатиту А, грипу, деяких інших). Що більше людей мають імунітет до цієї чи іншої хвороби, то менша ймовірність виникнення епідемії.

Щорічно на Земній кулі народжується 130 млн. дітей і приблизно 12 млн. дітей помирають у віці від 1 тижня до 14 років. Близько 9 млн. помирають від інфекційних хвороб, причому 3 млн. – від інфекцій, проти яких існують ефективні вакцини. На сьогодні вакцинацією охоплено 80% дитячого населення світу.

Щорічно в області проводиться понад 1 млн. профілак­тичних щеплень. Так, у 2008 році вакцинальний комплекс проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту отримало більше 24 тис. дітей, що становило 92,9% від загальної кіль­кості тих, що мали його отримати. В Україні цей показник становив 90,5%.

Однак, аналіз виконання обсягів профщеплень населення області показав негативну тенденцію до їх зниження по­рівняно з попередніми роками, зокрема, у рейтинговій віковій групі – діти першого року життя.

Основним чинником зниження цих показників є антипро­паганда профщеплень у ЗМІ та, в окремих випадках, зі сто­рони медпрацівників, що призвело до зростання кількості відмов від планових профілактичних щеплень. Як результат – погіршується епідеміологічна ситуація із захворюваністю на керовані інфекції. Після епідемії дифтерії в середині 90-х років минулого століття захворюваність цією нозологією реєструвалася поодинокими випадками. Однак в останні роки їх кількість зросла – в Україні у 2007 році був 81 випадок захворювання, у 2008 році – 61. У Львівській області у 2008 році зареєстровано 11 випадків дифтерії, чотири з яких закінчилися летально.

У 2001 та 2006 роках фактично простежувалася епідемія кору, під час якої тільки у нашій області захворіло близько 6,5 тис. осіб, одна людина померла. Нестабільна епідемічна ситуація і з низкою інших інфекцій, проти яких наявні вакцини – кашлюк, вірусний гепатит В, гемофільна інфекція, тубер­кульоз. Зниження кількості щеплених осіб нижче за 95% неминуче призведе до спалаху дифтерії, летальність якої становить 50%.

Згідно з наказом МОЗ України від 12.08.09. №590 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо клініки, діаг­ностики, профілактики та лікування гострих респіраторних захворювань», одним із дієвих способів профілактики грипу є вакцинація, яку слід проводити до початку сезонного підйому захворюваності, який передбачається на листопад-грудень 2009 року

Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.02.06. №48 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні, облік і реєстрацію медичних імунобіоло­гічних препаратів», щеплення проти грипу є рекомендо­ваними. Група ризику у Львівській області, що потребує даних щеплень, становить 46 700 осіб, у тому числі працівники медичних закладів, учні шкіл-інтернатів та сиротинців, особи старшого віку та інші.

У 2008 році у Львівській області проти грипу було щеплено 8 128 осіб. Збільшенню обсягів профілактичних щеплень проти грипу сприяла гуманітарна допомога від компанії «Санофі Пастер» у кількості 3 тис. доз вакцини «Ваксигрип». Випадків захворювання на грип серед щеплених осіб не зареєстровано.

Не варто відмовлятися від захисту проти інфекційних захворювань, якщо він існує. Лише здорова людина здатна плідно працювати, здобувати освіту та бути щасливою. Захистіть себе і своїх рідних!

Роман Павлів, головний державний санітарний лікар Львівської області

 

Актуально

Реформи охорони здоров’я України....

Приймальня

Новини

14.03.24
Модернізація медичної освіти та медичної науки в Україні: відбувся «Інформаційний день»
08.03.24
Конференція трудового колективу
усі новини

Календар подій

Попередні March - 2024 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 010203
04050607
08
0910
111213
14
151617
18192021222324
252627293031

Фотодокументи