Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників



  Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

ОДИН СТАРТ — РІ­ЗНИЙ ФІ­НІШ Вікторія Коваль

— Ві­кто­ріє Ми­ко­ла­їв­но, яки­ми нас­тро­ями зус­трів Вас Мінськ? Чим опі­ку­єть­ся га­лу­зе­ва проф­спі­лка?
— Пе­вна річ, проф­спі­лка іс­нує для то­го, щоб бо­ро­ти­ся за по­лі­пше­ння і рі­вня оп­ла­ти сво­їх спі­лчан, і умов їх пра­ці, і за­хи­сту тру­до­вих прав. То­му проф­спі­лка ме­ди­чних пра­ці­вни­ків Бі­ло­ру­сі зай­має ак­ти­вну по­зи­цію в цих пи­та­ннях. Зби­ра­ють­ся, пі­дсу­мо­ву­ють і ана­лі­зу­ють про­бле­ми, зве­рта­ють­ся до вла­ди за­для їх розв’яза­ння.
— З то­го, як жи­веть­ся бі­ло­русь­ким ме­ди­кам, чи не на­про­шу­єть­ся ви­сно­вок — «нам би їх про­бле­ми»?
— Щось на зра­зок ць­ого. Ме­ні до­ве­ло­ся по­бу­ва­ти в клі­ні­чній ди­тя­чій лі­ка­рні Мінс­ь­ка. Сво­го ча­су во­на розташовувалась у 2-по­­верхо­во­му при­мі­ще­нні. Ко­ли її ві­дві­дав Пре­зи­дент Бі­ло­ру­сі, він дав не­гай­ну вка­зі­вку пе­ре­ве­сти лі­ка­рню в га­рне, ве­ли­ке при­мі­ще­ння, яке на­ле­жа­ло якій­сь де­ржа­вній стру­кту­рі, ви­рі­ши­вши, що все най­кра­ще та­ки по­трі­бно ві­дда­ва­ти ді­тям, а не чи­но­вни­кам. При­мі­ще­ння пе­ре­об­ла­дна­ли, а че­рез рік ту­ди зно­ву за­ві­тав Пре­зи­дент — по­ди­ви­ти­ся, як й­ого на­ка­зи вті­лю­ють­ся в жи­ття. І зно­ву дав ро­зпо­ря­дже­ння — ос­на­сти­ти лі­ка­рню но­вим об­ла­дна­нням. Ни­ні це по­ту­жний за­клад, який вмі­щує і кіль­ка ви­со­ко­спе­ці­алі­зо­ва­них ди­тя­чих цен­трів (на­при­клад, з пе­ре­са­дження ни­рки). Мо­жли­во, цей епі­зод з жи­ття ме­ди­ци­ни Бі­ло­ру­сі і не був би по­ка­зо­вим (чи ма­ло та­ких фа­ктів, ко­ли пі­сля ві­зи­ту ви­со­ко­го по­са­до­вця мо­жуть щось пе­ре­бу­ду­ва­ти чи за­ку­пи­ти до­ро­ге об­ла­дна­ння), як­би не та об­ста­ви­на, що він є по­ка­зо­вим у ста­вле­нні Лу­ка­ше­нка до охо­ро­ни здо­ров’я кра­їни. Сво­го ча­су він за­явив, що бі­ло­русь­ка ме­ди­ци­на має ввій­ти в чи­сло кра­щих сві­то­вих зра­зків. І ро­бить все мо­жли­ве, аби та­ки до­би­ти­ся не про­сто змін, а справ­жніх ус­пі­хів. Ма­буть, так і по­трі­бно ре­алі­зу­ва­ти про­го­ло­ше­ні прі­ори­те­ти.
— Чим мо­жна під­тве­рди­ти це?
— Ну як­що на­віть роз­гля­ну­ти на при­кла­ді зга­да­ної вже лі­ка­рні, по­су­діть са­мі. Час­тка бю­дже­ту лі­ка­рні, яка йде на оп­ла­ту пра­ці пе­рсо­на­лу, — 15%. Для по­­рі­вня­ння в Ук­ра­їні — від 70% (у кра­що­му ви­па­дку) до 80—90% (в пе­ре­ва­жній кіль­ко­сті за­кла­дів). Що­пра­вда, це ви­со­ко­спе­ці­алі­зо­ва­на лі­ка­рня, то­му там та­кі спі­вві­дно­ше­ння. Вза­га­лі ж по га­лу­зі в Бі­ло­ру­сі цей по­каз­ник ста­но­вить до 52%. Лі­ку­ван­ня в ць­ому ди­тя­чо­му за­кла­ді бе­зко­што­вне, на­віть як­що во­но до­ро­го­ва­рті­сне. Там та­кож іс­ну­ють за­твер­дже­ні про­то­ко­ли лі­ку­ва­ння, але як­що па­ці­єнт по­тре­бує по­слуг чи лі­ків, що ви­хо­дять за ме­жі про­то­ко­лу, ни­ми й­ого за­бе­зпе­чу­ють до­да­тко­во. Пла­тні по­слу­ги мо­жуть бу­ти на­да­ні ли­ше іно­зе­мцям або ж як­що хтось на­по­ля­га­ти­ме на яко­мусь об­сте­же­нні, що вза­га­лі не сто­су­єть­ся лі­ку­ва­ння кон­кре­тно­го па­ці­єн­та, й­ого за­хво­рю­ва­ння і не вва­жа­єть­ся не­об­хі­дним з то­чки зо­ру лі­ку­ючо­го лі­ка­ря. Хо­ча та­кі «за­мо­вле­ння» тра­пля­ють­ся не ча­сто. Мо­жна у­яви­ти рі­вень на­да­ння до­по­мо­ги в лі­ка­рні, як­що ті 15% її бю­дже­ту, що ви­тра­ча­ють­ся на за­ро­бі­тну пла­ту мед­­пе­рсо­на­лу, вклю­ча­ють ви­со­кі зар­пла­ти, як, на­при­клад, у лі­ка­ря спе­ці­алі­зо­ва­но­го цен­тру по­над $ 1000, у зви­чай­но­го лі­ка­ря — $ 500 і т. д.
— Це який­сь бла­го­дій­ниць­кий ек­спе­ри­мент?
— Ні. Се­ре­дня за­ро­бі­тна пла­та в га­лу­зі охо­ро­ни здоров’я Бі­ло­ру­сі ста­но­вить $ 275 — це 70% від се­ред­нь­ої по про­ми­сло­во­сті (в Ук­ра­їні, на­га­даю, близь­ко 40%). Се­ре­дня за­ро­бі­тна пла­та лі­ка­ря — близь­ко $ 400, ме­дсес­три — $ 260, са­ні­та­рки — $ 130. А що­до пла­тних по­слуг, во­ни асо­ці­ю­ють­ся хі­ба що зі сфе­рою сто­ма­то­ло­гії. При­ва­тної ме­ди­ци­ни в Бі­ло­ру­сі — мі­зер. Про стра­хо­ву та­кож по­ки що не го­во­рять — во­ни да­ють лад де­ржа­вній си­сте­мі. Во­на за­бе­зпе­чу­єть­ся на на­ле­жно­му рі­вні, і ме­ди­чна до­по­мо­га на­да­єть­ся бе­зко­што­вно в по­вно­му об­ся­зі.
— З яко­го дже­ре­ла?
— На по­тре­би ме­ди­ци­ни держ­бю­джет Бі­ло­ру­сі ви­ді­ляє 4,5% від ВВП (це у ро­ці ни­ніш­нь­ому), ми­ну­ло­го ро­ку бу­ло 3,8%. То­бто мо­ва йде не про ша­ле­ні гро­ші, а про їх ефе­кти­вне і ра­ці­ональ­не ви­ко­ри­ста­ння, про чі­ткий кон­троль за ви­тра­та­ми. Ок­рім то­го, Пре­зи­дент ви­ді­ляє до­да­тко­ві ко­шти на охо­ро­ну здо­ров’я з дер­жре­зе­рву, ос­кіль­ки вва­жає, що це од­на з най­ва­жли­ві­ших га­лу­зей, яка за­бе­зпе­чує здо­ров’я на­ції, а от­же, і на­ці­ональ­ну бе­зпе­ку.
Під­три­му­єть­ся ві­тчи­зня­на фа­рма­ція. Оз­до­ро­вни­ці за­ли­ши­ли­ся у вла­сно­сті проф­спі­лок і та­кож слу­жать на бла­го лю­дям, які там ві­дпо­чи­ва­ють за ко­шти со­ці­аль­но­го стра­ху­ва­ння (і ме­ди­ки, до ре­чі, та­кож). Ви­ді­ля­ють­ся ко­шти і на охо­ро­ну пра­ці ме­ди­чних пра­ці­вни­ків. До то­го ж на­ші ко­ле­ги з Бі­ло­ру­сі от­ри­му­ють всі на­дба­вки, за які ми бо­ре­мо­ся ось уже де­ся­тки ро­ків.
Ви зо­всім зди­ву­єте­ся, як­що я ска­жу, що бі­ло­русь­ким ме­ди­кам вла­да на­дає ква­рти­ри (за ос­та­нні 4 ро­ки по­над 2 ти­ся­чі лі­ка­рів і ще стіль­ки ж се­ре­дніх ме­ди­чних пра­ці­вни­ків от­ри­ма­ли ква­рти­ри. То­бто по 1 ти­ся­чі на рік). Ме­ди­ки ма­ють мо­жли­вість от­ри­ма­ти ці ква­рти­ри з че­рги за до­ль­ової уча­сті. Як­що в яко­мусь ре­гі­оні не­має змо­ги на­да­ти ква­рти­ру, не­од­мі­нно ви­ді­ля­єть­ся гу­рто­жи­ток (їх бу­ду­ють до ць­ого ча­су) — за 4 ро­ки та­ким пра­вом ско­ри­ста­ло­ся та­кож по­над 4 ти­ся­чі ме­ди­чних пра­ці­вни­ків. То­бто ме­дик без да­ху над го­ло­вою — там та­ка ж рі­дкість, як і наш ме­дик з ор­де­ром у ру­ках. Що­пра­вда, в Бі­ло­ру­сі не ли­ше іс­нує си­сте­ма ро­зпо­ді­лу ви­пус­кни­ків, а й си­сте­ма їх обов’яз­ко­во­го від­пра­цю­ва­ння впро­довж 3 ро­ків за де­ржа­вним за­мо­вле­нням, зде­біль­шо­го в си­сте­мі пе­рви­нної ла­нки. Так на­ма­га­ють­ся під­три­ма­ти пе­рви­нну ла­нку ка­дро­во. Хо­ча ос­но­вну ува­гу при­ді­ля­ють ро­зви­тку ви­со­ко­те­хно­ло­гі­чної ме­ди­чної до­по­мо­ги. Мінськ мріє про ла­ври дру­гої Же­не­ви. А чо­му б і ні за та­ко­го за­взя­ття?
— І ні­що не псує та­ку іде­аль­ну ка­рти­ну?
— Є у них про­бле­ми. На­рі­ка­ють на не­до­фі­на­нсу­ва­ння, на ві­дтік ка­дрів (Ро­сія пе­ре­ма­нює ви­со­ки­ми зар­пла­та­ми лі­ка­рів пе­рви­нної ла­нки, ві­дтак у кра­їні по­над 2000 ва­кан­тних по­сад лі­ка­рів і май­же 3000 — ме­дсе­стер), бо­рють­ся за пі­дви­ще­ння за­ро­бі­тної пла­ти (до ре­чі, Пре­зи­дент го­тує че­рго­вий по­да­ру­нок лі­ка­рям — на­каз про зро­стан­ня за­ро­бі­тної пла­ти на 75% — так пі­дви­щу­єть­ся зна­чущість ви­со­ко­ква­лі­фі­ко­ва­ної пра­ці в кра­їні). Зда­ва­ло­ся б, ті ж про­бле­ми, що і в нас. Тіль­ки от мас­шта­би їх ка­тас­тро­фі­чно­сті зо­всім ін­ші.
Так, уком­пле­кто­ва­ність лі­ка­ря­ми (фі­зи­чни­ми осо­ба­ми) в Бі­ло­ру­сі — 76,8 %, ко­ефі­ці­єнт су­мі­сниц­тва — 1,41, уком­пле­кто­ва­ність се­ре­дні­ми ме­ди­чни­ми пра­ці­вни­ка­ми — 85% (ко­ефі­ці­єнт су­мі­сниц­тва — 1,19). На 10 000 на­се­ле­ння в Бі­ло­ру­сі — 42,5 лі­ка­ря і 114,1 — ме­дсе­стри. Уком­пле­кто­ва­ність лі­ка­ря­ми за­галь­ної пра­кти­ки там ста­но­вить 58%, діль­ни­чни­ми пе­ді­ат­ра­ми — 80,6% (де ви знай­де­те та­кий по­ка­зник в Ук­ра­їні?!), діль­ни­чни­ми те­ра­пе­вта­ми — 73,8%. Се­ред тих, хто працює у га­лу­зі, — ли­ше 18% лі­ка­рів до­ся­гли пе­нсій­но­го ві­ку, 10,3% та­ких — се­ред се­ред­нь­ого мед­пер­со­на­лу (у нас ці по­ка­зни­ки зна­чно ви­щі, в ок­ре­мих га­лу­зях до­ся­гають 40%, а в пе­рви­нній лан­ці іно­ді й до 70%). Проф­спі­лка ме­ди­чних пра­ці­вни­ків вва­жає ак­ту­аль­ною про­бле­му охо­ро­ни пра­ці. Так-от за­бе­зпе­че­ність га­лу­зі фа­хі­вця­ми з охо­ро­ни пра­ці у них — 92,8%, у нас та­кі фа­хі­вці поодинокі (хі­ба що у ве­ли­ких ме­ди­чних за­кла­дах).
— Як Ви по­яс­ни­те та­кі ра­зю­чі ві­дмі­нно­сті в умо­вах пра­ці оп­ла­ти ме­ди­чних пра­­ці­вни­ків Ук­ра­їни і Бі­ло­ру­сі? Ад­же, як ка­жуть, ста­рто­ві умо­ви у нас бу­ли од­на­ко­вими...
— А, мо­жли­во, в Ук­ра­їні во­ни бу­ли і кра­щи­ми. Про­сто в Бі­ло­ру­сі зу­мі­ли збе­ре­гти по­тен­ціал га­лу­зі. А ще над­зви­чай­но ве­ли­ку роль ві­ді­гра­ла по­лі­ти­чна во­ля Пре­зи­де­нта Бі­ло­ру­сі, котрий зу­мів ко­нсо­лі­ду­ва­ти зу­си­лля де­ржа­ви і по­ста­ви­ти їх на слу­жбу здо­ров’я на­ро­ду, який до­ві­рив й­ому вла­ду.

Ро­змо­ву ве­ла Сві­тла­на ТЕ­РНО­ВА.

Актуально

Реформи охорони здоров’я України....

Приймальня

Новини

20.04.24
В І Т А Є М О з обранням!
15.04.24
ДО ПИТАННЯ УКРАЇНСТВА ПРОФСПІЛОК
усі новини

Календар подій

Попередні August - 2021 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 01
02
03
04
05
06
0708
0910
11
12
13
1415
16
17
1819202122
23
24
25
26
27
2829
30
31
 

Фотодокументи