Оплата праці при наданні медичної допомоги хворим на туберкульоз
Питання, які потребували врегулювання
У галузі охорони здоров'я нагального вирішення потребувало таке комплексне питання, як удосконалення порядку визначення умов оплати праці працівників медичних закладів із діагностики, надання лікувально-профілактичної допомоги та лікування хворих на туберкульоз. А саме: не існувало підзаконних нормативно-правових актів щодо умов реалізації п. 1 постанови КМУ від 16.02.11 р. № 123 «Про дякі заходи щодо підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз».
Зокрема, цією Постановою передбачено підвищення посадових окладів та встановлення надбавки за тривалість безперервної роботи медпрацівникам, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз. Проте не було врегульовано питання, за якими саме посадами та в яких медичних закладах слід застосовувати ці норми. А ще виникали питання щодо порядку встановлення підвищення посадових окладів (зокрема, ураховувати чи ні при цьому інші підвищенння) та стосовно критеріїв установлення розміру надбавки за тривалість безперервної роботи.
Проблему вирішено шляхом унесення змін до відповідних наказів МОЗ.
Питання, які врегульовано
Унесено зміни до Переліку спеціалізованих закладів охорони здоров'я та структурних підрозділів закладів охорони здоров'я з надання допомоги хворим на туберкульоз
Тепер після доповнення Переліку спеціалізованих закладів охорони здоров'я та структурних підрозділів закладів охорони здоров'я, які здійснюють діагностику туберкульозу та надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз, затвердженого наказом МОЗ від 16.07.09 р. № 514 (далі - Наказ № 514), до лікарняних лікувально-профілактичних закладів належать ще й лікарні «Хоспіс» для хворих на туберкульоз.
Із Переліку структурних підрозділів лікарняних, амбулаторно-поліклінічних та санаторно- курортних лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я, затверджених Наказом № 514, вилучено багатопрофільні заклади. Це означає, що віднині впорядковано перелік протитуберкульозних закладів, розроблений відповідно до вимог ст. 1 Закону від 05.07.01 р. № 2568-І І І «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз».
Зазначені зміни, що набули чинності з 22.08.11 p.,унесено наказом МОЗ від 25.07.11 р. № 433
Конкретизовано, у яких закладах, за якими посадами та в яких розмірах підвищуються посадові оклади та встановлюється надбавка за тривалість безперервної роботи
Звертаємо увагу: унесення наказом Мінсоцполіти ки та МОЗ від 19.07.11 р. № 284/424 (набув чинності з 19.08.11 р.) суттєвих змін до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Мінпраці та соцполіти ки та МОЗ від 05.10.05 р. № 308/519 (далі - Умови № 308/519) вирішує такі питання:
• окремо для закладів, які надають допомогу хворим на заразну форму туберкульозу, та окремо для закладів, які надають допомогу при активній його формі, визначено посади, для яких установлюється надбавка за тривалість безперервної роботи, установлено максимальний розмір такої надбавки, а також диференційовано розміри цієї надбавки залежно від стажу роботи (зміни до пп. 4.1.1 розд. 4 Умов № 308/519);
• уточнено (шляхом доповнення приміткою до пп. 4.1.1 розд. 4 Умов № 308/519), що перелік спеціалізованих закладів охорони здоров'я та структурних підрозділів закладів охорони здоров'я, які здійснюють діагностику туберкульозу та надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз, визначається згідно з Наказом № 514. У свою чергу, перелік структурних підрозділів протитуберкульозних закладів із високим ступенем ризику інфікування та захворювання на туберкульоз відтепер слід визначати згідно з наказом МОЗ від 18.08.10 р. № 684 (далі - Наказ № 684). Це означає, що проблемне питання щодо визначення переліку закладів (підрозділів), у яких установлюється надбавка за тривалість безперервної роботи для спеціалізованих закладів, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз, вирішено.
Унесено зміни до додатка 3 до Умов № 308/519. Так, нова редакція позиції 4.1 таблиці цього додатка дозволяє здійснювати підвищення посадових окладів (ставок) на 30 % у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці за всіма посадами та всім працівникам незалежно від їх найменування, якщо вони працюють у наведених у цій позиції закладах та підрозділах.
Окрім того, таблиця доповнюється позиціями 5 та 5.1, відповідно до яких для визначених у них посад та в закладів з'явилась можливість підвищувати посадові оклади (ставки) на 60 %.
Шляхом доповнення додатка 3 примітками впорядковується проблемне питання щодо визначення посад та медичних закладів, у яких установлюються підвищені посадові оклади (ставки) у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці. Редакція приміток аналогічна редакції приміток до пп. 4.1.1 розд. 4, тобто перелік спеціалізованих закладів охорони здоров'я та структурних підрозділів закладів охорони здоров'я, які здійснюють діагностику туберкульозу та надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз, слід визначати згідно з Наказом № 514. У свою чергу, перелік структурних підрозділів протитуберкульозних закладів із високим ступенем ризику інфікування та захворювання на туберкульоз відтепер визначається відповідно до Наказу № 684.
Що стосується підвищення посадових окладів (ставок) на 30 % за умови праці, то воно встановлюється для всіх посад незалежно від їх найменування.
Підвищення на 60 % здійснюється для таких працівників: лікарі незалежно від найменування посад, фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою незалежно від найменування посад, професіонали з вищою немедичною освітою, що допущені до медичної діяльності у структурних підрозділах протитуберкульозних закладів із високим ступенем ризику інфікування та захворювання на туберкульоз.
Застосовуються вищенаведені зміни з 01.07.11 р.
Ганна Лобатюк
Баланс-Бюджет № 39 26 вересня 2011 року