Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників



  Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Оплата праці бюджетників

Якою має бути зарплата медпрацівників

Для всіх працюючих у галузі охорони здоров’я та й для суспільства у цілому очевидним є той факт, що оплата праці медичних працівників сьогодні є не те що несправедливою та мізерною, вона –   принижує людську гідність.

В основній своїй масі заклади охорони здоров’я знаходяться у комунальній та державній власності, а тому питання розміру оплати праці визначається нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Зокрема, основним таким актом є постанова Кабінету Міністрів України №1298 від 20.08.2002 р. «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», а також спільний наказ Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України №308/519 від 05.10.2005 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я та установ соціального захисту населення», який прийнятий на виконання зазначеної постанови.  

Без сумніву, вказані акти не можуть суперечити законам – Кодексу законів про працю України, Закону України «Про оплату праці» та іншим, які встановлюють мінімальні гарантії з оплати праці.

На постійні вимоги Профспілки працівників охорони здоров’я України підвищити оплату праці працівникам охорони здоров’я, влада завжди відповідає однотипно: у бюджеті немає коштів.

Проте, якою ж все таки мала б бути сьогодні заробітна плата медичного працівника?

В цьому короткому аналітичному матеріалі ми намагалися з’ясувати не те, яким має бути розмір заробітної плати працівників охорони здоров’я з точки зору соціальної справедливості, виходячи із рівня складності, характеру праці та відповідальності, реального прожиткового мінімуму та рівня інфляції, - а суто математично, без будь-якого емоційного фактору, визначити, якою вона повинна бути згідно чинного законодавства України. На прикладі лікаря без категорії.

Структура оплати праці, зокрема посадовий оклад (тарифна ставка) медичних працівників, формується на підставі Єдиної тарифної сітки та дорівнює розміру тарифної ставки робітника першого тарифного розряду помноженого на тарифний коефіцієнт, який відповідає тарифному розряду працівника.

Відповідно до наказу №308/519 лікар без категорії відноситься до 10 тарифного розряду, і йому відповідає тарифний коефіцієнт 1,82

Згідно вимог статті 6 Закону України «Про оплату праці» тарифна ставка робітника першого тарифного розряду встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати. В свою чергу мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму (стаття 9 Закону).

З 01 січня 2010 року вперше розмір мінімальної заробітної плати дорівнює розміру прожиткового мінімуму і становить 869 грн. (Закон України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009р.).

Виходячи з цього, посадовий оклад лікаря без категорії не може бути меншим ніж 1582 грн. ( 869 грн. х 1,82). Сьогодні ж він становить 992 грн., оскільки Кабінет Міністрів України визначив розмір тарифної ставки робітника І-го тарифного розряду в сумі 545 грн. Таким чином, номінально різниця посадового окладу, яку сьогодні недоотримує лікар, складає 590 грн.

Крім того, на розмір посадового окладу за таких умов не впливає зміна розміру мінімальної заробітної плати, що має відбуватися автоматично. Так, з 1 квітня 2010 року розмір мінімальної заробітної плати становитиме – 884 грн., з 1 липня - 888 грн., з 1 жовтня – 907 грн., з 1 грудня – 922 грн.

Підвищення, доплати та надбавки застосовуються до тарифної ставки, а відповідно заробітна плата буде пропорційно зростати. Скажімо, якщо посадовий оклад збільшується за умовами праці, наприклад на 30%, то заробітна плата лікаря без категорії буде становити уже 2057 грн., а не 1290 грн., як є сьогодні ( різниця 767 грн.).

І це ще не все. В даному випадку мова йде про ті мінімальні гарантії, які чітко прописані в діючих законах, і згідно яких можна встановити розмір посадового окладу. Окрім того, чинною є норма пункту ж) статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, яка передбачає встановлення для медичних працівників в державних та комунальних закладах охорони здоров’я середніх ставок і посадових окладів на рівні не нижчому від середньої заробітної плати працівників промисловості. Саме посадовий оклад лікаря без категорії орієнтовно дорівнює середній ставці в закладах охорони здоров’я. Згідно даних Державного комітету статистики України середня заробітна плата по промисловості в грудні 2009 року склала 2438 грн., а в сфері охорони здоров’я лише 1555 грн.

Оскільки держава бере на себе певні зобов’язання через прийняття відповідних законів, вона повинна їх і виконувати. Адже, в Конституції проголошено, що Україна є правовою державою, в якій визнається та діє верховенство права. А стосовно бюджетного фінансування, то самі по собі бюджетні асигнування не є правовою підставою оплати праці, а лише її джерелом.

За таких умов влада (мається на увазі органи влади в цілому без будь-якої персоніфікації) повинна стати відповідальною та повернутися обличчям до «людей у білих халатах». В протилежному випадку зрив соціальної напруженості в сфері охорони здоров’я неминучий.

 

P.S. З цього року працівники музеїв та бібліотек (сфера культури) будуть отримувати матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні відпустки. Працівники освіти цю допомогу отримують протягом останніх років. Медичні ж працівники знову опинилися без належної оцінки та уваги з боку держави.

 Євгенія Пигель

завідувач відділу соціального захисту Львівської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України

Андрій Олійник

правовий інспектор праці Львівської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України

Якою буде зарплата бюджетників у 2010 році?

Якою буде зарплата бюджетників у 2010 році?

На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 27.11.2009 №67488/1/1-09 Міністерство праці та соціальної політики разом з Міністерством фінансів розглянуло запит ФПУ щодо оплати праці працівників бюджетної сфери і у листі до ФПУ повідомило наступне.

Актуально

Реформи охорони здоров’я України....

Приймальня

Новини

31.10.24
Черговий номер газети
25.10.24
При НСЗУ створять нове підприємство
усі новини

Календар подій

Попередні November - 2024 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
2527282930 

Фотодокументи