Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників



  Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Детальніше

27.03.2017

Реформування системи охорони здоров’я

«Реформування системи охорони здоров’я» - тема спільного засідання Центрального комітету Профспілки працівників охорони здоров’я України та Української Федерації роботодавців охорони здоров’я, анонсованого Президією Профспілки на 26 квітня 2017р. у зв’язку з критичною ситуацією, що склалася в галузі.

 

ПОСТАНОВА

 

23 березня 2017 року м. Київ № ПР7-8-2

 

Про хід виконання постанови Президії

Профспілки « Про позицію Профспілки

щодо реформування системи охорони

здоров’я України» від 26.01.2017 ПР7-7-1

 

Заслухавши і обговоривши повідомлення Голови Профспілки Коваль В.М. та розглянувши інформацію відділів правової роботи та соціально-економічного захисту, що додається (додаток 1), Президія Профспілки працівників охорони здоров’я України зазначає.

Профспілка послідовно відстоює позицію щодо необхідності проведення реформи системи охорони здоров’я України, як пріоритетної галузі суспільного виробництва, але у суворій відповідності із законодавством України про охорону здоров'я, яке базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про охорону здоров'я та інших, прийнятих відповідно до них, актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.

Найголовнішою домінантою під час усіх спроб реформування галузі залишається намагання влади зекономити бюджетні витрати на охорону здоров’я. Обсяг видатків зведеного бюджету України на охорону здоров’я за період 2012-2017 років в гривневому еквіваленті зріс в 1,5 рази. Проте різке падіння курсу національної валюти протягом останніх років показує, що обсяги фінансування охорони здоров’я в перерахунку в доларах США скоротилися з 7380,5 млн. $ в 2012 році до 3297,9 млн. $ в 2017 році, тобто в 2,2 рази. Кожна чергова спроба трансформації галузі супроводжується оптимізацією мережі та штату закладів охорони здоров’я внаслідок чого зростають ризики для працівників щодо скорочення персоналу, зростання інтенсивності праці, збільшення обсягу функціональних обов’язків без відповідної оплати праці, скасування низки соціальних пільг та гарантій, пов’язаних з професійною діяльністю.

Не сприяли вирішенню питань мотивації та відновлення престижу медичної професії реформаторські новації в оплаті праці, які призвели до масштабної «зрівнялівки» в галузі. Через дефіцит коштів фонду оплати праці закладів охорони здоров’я майже в 3,9 млрд. грн. неможливо провести диференціацію заробітних плат лікарям, медичним сестрам та працівникам із вищою немедичною освітою. Вважаємо неприйнятною позицію Міністерства охорони здоров’я України щодо врегулювання цієї проблеми шляхом переведення медичних закладів, більшість з яких зараз є бюджетними установами, у статус комунальних некомерційних підприємств. Запровадження автономії закладів з розширенням повноважень керівників при прийнятті рішень за умови скасування нормативів чисельності та норм навантаження на медперсонал, відсутності мінімальних гарантій в оплаті праці ставить в кабальну залежність працівників галузі від керівників закладів та фінансування.

На жаль, всі звернення Профспілки до влади щодо спільної розробки Національної системи охорони здоров’я разом із організаціями роботодавців, із залученням експертів та науковців, практикуючих лікарів не знайшли належної підтримки.

Зустрічі представників Профспілки з заступником Міністра охорони здоров’я України П. Ковтонюком з питань реформування галузі, участь у нараді 08-09 лютого поточного року «Реформа системи охорони здоров’я у 2017 році: первинна медична допомога, комунікація для населення, комунікація для медичної громади», доручення Віце-прем’єр-міністра України від 08 грудня 2016 року та 27 лютого 2017 року щодо додержання процедури погодження нормативних актів соціальними партнерами не призвели до відновлення ефективного соціального діалогу.

Нормативно-правові акти щодо реформи системи охорони здоров’я продовжують ухвалюватися Міністерством охорони здоров’я України, Кабінетом Міністрів України без погодження зі Спільним представницьким органом об’єднань профспілок та галузевою Профспілкою.

Так, Міністерством охорони здоров’я України наказом № 165 від 20 лютого 2017 року затверджено Примірне положення про госпітальний округ. Кабінетом Міністрів України в черговий раз 16 березня 2017 року, в порушення процедури погодження проектів нормативних актів, розглянуто та схвалено низку законопроектів, зокрема: «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», «Про внесення змін до статей 3, 8 та 351 Основ законодавства України про охорону здоров’я», «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо видатків на первинну медичну допомогу» та «Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в антитерористичній операції та забезпечують її проведення».

Також залишається нереалізованим звернення Профспілки до Федерації професійних спілок України щодо розгляду на засідання Президії ФПУ питання про реформування системи охорони здоров'я України, як пріоритетної галузі економіки, а також звернення від імені ФПУ до суду щодо скасування розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про схвалення концепції реформи фінансування системи охорони здоров'я України» від 30 листопада 2016 року № 1013-р та «Про схвалення концепції розвитку системи громадського здоров’я в Україні від 30 листопада 2016 року № 1002-р.

З метою консолідації зусиль Профспілки з Українською Федерацією роботодавців охорони здоров’я щодо недопущення руйнації системи охорони здоров’я та проведення необхідних, виважених реформ у галузі, представники Профспілки взяли участь 10 березня поточного року в ініційованому Українським союзом підприємців та промисловців засіданні «Платформи сприяння формуванню національної стратегії охорони здоров’я України» та підтримали Звернення до влади щодо стану національної системи охорони здоров’я.

Зважаючи на зазначене, Президія Професійної спілки працівників охорони здоров'я України

ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Відзначити, що реформування системи охорони здоров'я продовжує відбуватися з порушенням принципів соціального діалогу, а проекти ініційованих Міністерством охорони здоров'я України та підтриманих Кабінетом Міністрів України на засіданні 16 березня 2017 року нормативних актів суперечать нормам чинного законодавства та містять положення, спрямовані на нівелювання існуючих конституційних гарантій людини і громадянина та створюють загрозу трудовим правам членів Профспілки – працівників державних і комунальних закладів охорони здоров'я.

2. Повторно запропонувати Голові ФПУ Осовому Г.В. до 31 березня поточного року прийняти рішення про скликання засідання Президії ФПУ, на якому розглянути питання щодо подальшого ходу реформування системи охорони здоров’я України та звернення до суду щодо скасування розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я України» від 30 листопада 2016 року № 1013-р та «Про схвалення концепції розвитку системи громадського здоров'я в Україні» від 30 листопада 2016 року № 1002-р.

У випадку неприйняття такого рішення, Голові Профспілки Коваль В.М. ініціювати збір підписів членів Президії ФПУ щодо скликання Президії ФПУ відповідно до статті 37 Статуту ФПУ.

Головам обласних та Київської міської організацій Профспілки провести відповідну роботу з головами територіальних профспілкових об’єднань щодо підтримки цієї ініціативи.

3. Схвалити текст звернення до депутатів Верховної Ради України щодо не голосування за пакет законопроектів з питань реформування вітчизняної системи охорони здоров’я, прийнятих Кабінетом Міністрів України 16 березня 2017 року (додаток 2).

4. Провести в четвертій декаді квітня засідання Центрального комітету Профспілки, на якому розглянути питання «Про реформування системи охорони здоров’я України», із запрошенням профспілкового активу, Української Федерації роботодавців охорони здоров’я, членів

Комітету Верховної ради України з питань охорони здоров’я, керівників закладів охорони здоров’я та медичних наукових центрів.

5. Контроль за виконанням постанови покласти на голову Профспілки Коваль В.М.

 

Голова Профспілки Коваль В.М. 



Актуально

Реформи охорони здоров’я України....

Приймальня

Новини

14.03.24
Модернізація медичної освіти та медичної науки в Україні: відбувся «Інформаційний день»
08.03.24
Конференція трудового колективу
усі новини

Календар подій

Попередні March - 2024 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 010203
04050607
08
0910
111213
14
151617
18192021222324
252627293031

Фотодокументи