Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників



  Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Детальніше

13.05.2009

ФОРМУВАННЯ ПОЗИТИВНОГО ІМІДЖУ МЕДИЧНОГО ПРАЦІВНИКА

Ігор КО­ВАЛЬ­ЧУК,
го­ло­вний лі­кар Ль­вівс­ь­ко­го де­ржа­вно­го он­ко­ло­гі­чно­го ре­гі­ональ­но­го  лі­ку­валь­но-ді­аг­но­сти­чно­го цен­тру;

Ан­дрій ВА­РА­ВА,
го­ло­ва мо­ло­ді­жної ра­ди Ль­вівс­ь­кої об­ла­сної ор­га­ні­за­ції проф­спі­лки пра­ці­вни­ків охо­ро­ни здо­ров’я Ук­ра­їни.

Еко­но­мі­чні, по­лі­ти­чні, со­ці­аль­но-куль­ту­рні пе­ре­тво­ре­ння в су­спіль­стві, зро­ста­юча со­ці­аль­на на­пру­га — все це ви­зна­чає на­галь­ність до­ко­рі­нно­го пе­ре­гля­ду пі­дхо­дів до фо­рму­ва­ння імі­джу ме­ди­чно­го пра­ці­вни­ка.
Ві­дпо­ві­да­ючи на за­пи­та­ння, чи є сенс у фо­рму­ва­нні по­зи­ти­вно­го імі­джу ме­ди­чно­го пра­ці­вни­ка (лі­ка­ря, ор­га­ні­за­то­ра охо­ро­ни здо­ров’я) і  чи не  спри­яти­ме це за­мо­вчу­ва­нню про­блем, у то­му чи­слі  і пов’яза­них з які­стю на­да­ння ме­ди­чної до­по­мо­ги, слід на­са­мпе­ред з’ясу­ва­ти вза­ємозв’язок  двох со­ці­аль­но-пси­хо­ло­гі­чних явищ:  імі­джу лі­ка­ря та  імі­джу здо­ро­вої лю­ди­ни, ут­вер­дже­ння по­ня­ття «здо­ров’я» в су­спіль­стві.
Як­що об’єк­ти­вний зв’язок між ци­ми яви­ща­ми іс­нує, як­що во­ни спі­вві­дно­сять­ся як за­галь­не і ці­ле та/або як за­сіб і ме­та, то фо­рму­ва­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу є об’єк­ти­вно не­об­хі­дним.
Як­що фо­рму­ва­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу мед­пра­ці­вни­ка бу­де од­ним зі спо­со­бів пси­хо­ло­гі­чної дії на су­спіль­ство з ме­тою ут­вер­дже­ння здо­ро­во­го спо­со­бу жи­ття, то­ді іс­ну­ва­ти­ме і об’єк­ти­вний вза­ємозв’язок між «по­зи­ти­вним імі­джем лі­ка­ря» та «імі­джем здо­ро­вої лю­ди­ни».
Ак­ту­аль­ність про­бле­ми фо­рму­ва­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу ме­ди­чно­го пра­ці­вни­ка за­гос­три­ла­ся ще і вна­слі­док по­си­ле­ння ро­лі за­со­бів ма­со­вої ін­фо­рма­ції, які по­ча­ли ви­ко­ну­ва­ти не ли­ше ін­фо­рма­цій­ну фун­кцію, але й оці­нну. Ав­то­ри га­зе­тних пу­блі­ка­цій ві­дда­ють пе­ре­ва­гу роз­гля­ду кон­флі­ктів за уча­стю мед­пра­ці­вни­ків,  кри­мі­наль­ній хро­ні­ці, фі­гу­ра­нта­ми  якої є ме­ди­чні пра­ці­вни­ки. Усе це од­но­зна­чно фо­рмує не­га­ти­вний імідж ме­ди­чно­го пра­ці­вни­ка.
ЗМІ ак­ти­вно му­су­ють   шту­чне про­ти­сто­ян­ня ін­те­ре­сів лі­ка­ря та па­ці­єн­та. Об’єк­ти­вні мо­жли­во­сті лі­ка­ря на­да­ти ме­ди­чну до­по­мо­гу на сь­ого­дні во­че­видь не ві­дпо­ві­да­ють «іде­аль­но­му об­ра­зу лі­ка­ря». Ві­дтак іс­нує про­ти­рі­ччя між ре­аль­ним імі­джем та «іде­аль­ним об­ра­зом». Ви­ко­ри­сто­ву­ючи це про­ти­рі­ччя з ме­тою пі­дня­ття сво­їх на­кла­дів,  за­со­би ма­со­вої ін­фо­рма­ції зде­біль­шо­го по­да­ють так зва­ні «сма­же­ні фа­кти». За­га­лом, у жу­рна­лі­сти­ці, при­зна­че­ній для ши­ро­кої а­уди­то­рії, «сма­же­ний факт» — це ру­шій­на си­ла на­кла­ду.  Ми не мо­же­мо ць­ого змі­ни­ти. Але взя­ти цю об­ста­ви­ну до ува­ги зо­бов’яза­ні.
Умо­вно мо­жна ро­зді­ли­ти  гро­ма­ду на дві ці­ль­ові а­уди­то­рії: «ауди­то­рія лі­ка­рів» і «а­уди­то­рія па­ці­єн­тів».  Ко­жна з цих а­уди­то­рій ви­ко­ри­сто­вує  або за­галь­ні (не­ме­ди­чні, не­про­філь­ні), або спе­ці­аль­ні (ме­ди­чні, про­філь­ні, на­уко­ві, спе­ці­алі­зо­ва­ні) дже­ре­ла ін­фо­рма­ції.
При ць­ому спе­ці­аль­ні дже­ре­ла, як пра­ви­ло, не про­ни­ка­ють у се­ре­до­ви­ще «а­уди­то­рії па­ці­єн­тів», отож во­ни  фо­рму­ють імідж лі­ка­ря пе­ре­ва­жно в лі­карс­ь­ко­му се­ре­до­ви­щі. А го­ло­вним за­вда­нням є фо­рму­ва­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу лі­ка­ря в «а­уди­то­рії па­ці­єн­тів», в ці­ло­му в су­спіль­стві.
Фо­рму­ва­ти  та­кий  імідж по­ви­нні ор­га­ни уп­ра­влі­ння охо­ро­ною здо­ров’я, ор­га­ні­за­то­ри уп­ра­влі­ння охо­ро­ни здо­ров’я, га­лу­зе­ва проф­спі­лка; про­філь­ні ме­ди­чні гро­мадс­ь­кі об’єд­на­ння, зо­кре­ма, Асо­ці­ація го­ло­вних лі­ка­рів, Асо­ці­ація ме­ди­чних се­стер. Са­ме ці ор­га­ні­за­ції про­ва­дять по­лі­ти­ку в га­лу­зі в ці­ло­му. Не­мо­жли­во ефе­кти­вно вті­лю­ва­ти по­лі­ти­ку здо­ров’я на­ції без ут­вер­дже­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу бе­зпо­се­ре­дніх ви­ко­на­вців цієї по­лі­ти­ки — лі­ка­рів.
Осо­бли­ву роль у фо­рму­ва­нні по­зи­ти­вно­го імі­джу мед­пра­ці­вни­ка має ві­ді­гра­ва­ти ме­діа-ре­сурс, який ви­ко­ри­сто­ву­ють ор­га­ни уп­ра­влі­ння охо­ро­ни здо­ров’я та га­лу­зе­ва проф­спі­лка. Цей ме­діа-ре­сурс мо­же бу­ти вла­сним або за­лу­че­ним. Слід кон­ста­ту­ва­ти, що вла­сний ме­діа-ре­сурс охо­ро­ни здо­ров’я є спе­ци­фі­чним і  не­до­стат­ньо по­ши­ре­ним  се­ред «а­уди­то­рії па­ці­єн­тів», що зву­жує мо­жли­во­сті  до­не­сти  не­об­хі­дну ін­фо­рма­цію до ши­ро­ко­го за­га­лу.
Ви­зна­че­ння ви­ду ме­діа-ре­су­рсу (вла­сно­го чи за­лу­че­но­го), який за­сто­со­ву­ють для фо­рму­ва­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу мед­пра­ці­вни­ка, має зна­че­ння ли­ше то­ді, ко­ли сфо­рмо­ва­но пі­дхо­ди, спо­со­би, прий­оми викладу ін­фо­рма­ції, спря­мо­ва­ної на фо­рму­ва­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу мед­пра­ці­вни­ка. 
Ін­фо­рма­цій­ну по­лі­ти­ку в га­лу­зі охо­ро­ни здо­ров’я про­ва­дять­ з ме­тою:
— за­бе­зпе­че­ння до­сту­пу гро­ма­дян до ін­фо­рма­ції у сфе­рі охо­ро­ни здо­ров’я;
— ство­ре­ння ме­реж ін­фо­рма­ції;
— змі­цне­ння ма­те­рі­аль­но-те­хні­чних, фі­на­нсо­вих, ор­га­ні­за­цій­них, пра­во­вих і на­уко­вих ос­нов ін­фо­рма­цій­ної ді­яль­но­сті в га­лу­зі;
— за­бе­зпе­че­ння ефе­кти­вно­го ви­ко­ри­ста­ння ін­фо­рма­ції;
— спри­ян­ня по­стій­но­му оно­вле­нню, зба­га­че­нню та збе­рі­га­нню ін­фо­рма­цій­них ре­су­рсів ко­жно­го суб’єк­та га­лу­зі;
— ство­ре­ння си­сте­ми охо­ро­ни ін­фо­рма­ції ко­жно­го суб’єк­та га­лу­зі;
— спри­ян­ня спі­вро­бі­тниц­тву суб’єк­тів в ін­фо­рма­цій­ній сфе­рі га­лу­зі.
Прі­ори­те­том ін­фо­рма­цій­ної по­лі­ти­ки має бу­ти ут­вер­дже­ння ви­со­кої ро­лі лі­ка­ря в су­спіль­стві.
У ко­жній про­фе­сії іс­нує со­ці­аль­на скла­до­ва.   Со­ці­аль­ність  про­фе­сій­ної ді­яль­но­сті лі­ка­ря не­ро­зри­вно по­єд­на­на з які­стю ро­бо­ти. Ін­ши­ми сло­ва­ми, роль лі­ка­ря по­ля­гає не стіль­ки в то­му, щоб ви­лі­ку­ва­ти па­ці­єн­та від пе­вної хво­ро­би, скіль­ки  в то­му, щоб на­вчи­ти й­ого бу­ти здо­ро­вим, уни­ка­ти за­хво­рю­вань, не до­пу­ска­ти ін­ва­лі­ди­за­ції. Без по­ва­ги до вчи­те­ля (в да­но­му ра­зі — лі­ка­ря) — не мо­же бу­ти по­ва­ги до й­ого на­уки; рі­вень за­сво­єн­ня знань об’єк­ти­вно зу­мо­вле­ний рі­внем ста­ту­су вчи­те­ля в су­спіль­стві.
На сь­ого­дні за­гос­три­ла­ся про­бле­ма, суть якої по­ля­гає в то­му, що об­раз «іде­аль­но­го лі­ка­ря» на­ба­га­то ві­дда­ли­вся від імі­джу ре­аль­но­го лі­ка­ря, з яким сти­ка­ють­ся па­ці­єн­ти.
Бу­де­мо ві­две­рті. Іде­аль­ний об­раз зав­жди бу­де ви­пе­ре­джа­ти ре­аль­ний — це об’єк­ти­вно. Од­нак сь­ого­дні ре­аль­ний об­раз лі­ка­ря фо­рму­єть­ся си­ту­ати­вно, з ура­ху­ва­нням ре­ак­ції па­ці­єн­тів на не­до­ста­тнє бю­дже­тне фі­на­нсу­ва­ння ме­ди­чної га­лу­зі, спе­ку­ля­цій ок­ре­мих за­со­бів ма­со­вої ін­фо­рма­ції, ві­дсу­тно­сті де­ржа­вної по­лі­ти­ки на ут­вер­дже­ння ви­со­кої ро­лі лі­ка­ря в су­спіль­стві, низької оп­ла­ти пра­ці лі­ка­ря. Ці­лком зро­зу­мі­ло, що пе­ре­ду­мо­ви для фо­рму­ва­ння імі­джу мед­пра­ці­вни­ка вже скла­ли­ся як не­га­ти­вні.
Од­нак на­віть за та­ких умов на під­сві­до­мо­му рі­вні в су­спіль­стві па­нує до­ві­ра до сло­ва лі­ка­ря. Зга­дай­мо ми­ну­лу ка­де­нцію всь­ого де­пу­татс­ь­ко­го ко­рпу­су Ук­ра­їни. Ве­ли­ка кіль­кість лі­ка­рів, ор­га­ні­за­то­рів охо­ро­ни здо­ров’я бу­ли об­ра­ні де­пу­та­та­ми. А спра­ви з фі­на­нсу­ва­нням бю­дже­тної ме­ди­ци­ни бу­ли не на­ба­га­то кра­щи­ми, ніж за ни­ніш­нь­ої ка­де­нції. Тож ко­ли на­род оби­рав лі­ка­рів сво­їми де­пу­та­та­ми, він ке­ру­ва­вся са­ме со­ці­аль­ним ста­ту­сом (імі­джем) лі­ка­ря, а не ста­ном ро­зви­тку га­лу­зі охо­ро­ни здо­ров’я.
От­же, де­ся­ти­лі­ття­ми в су­спіль­стві фо­рму­ва­ла­ся до­ві­ра до лі­ка­ря, й­ого су­спіль­ну роль ви­зна­че­но на рі­вні, який не за­гу­би­вся за хви­ля­ми со­ці­аль­них пе­ре­тво­рень. Це до­стат­ньо ва­го­ма пе­ре­ду­мо­ва для то­го, щоб про­ве­сти ґру­нто­вний ана­ліз ін­фо­рма­цій­ної по­лі­ти­ки всіх уча­сни­ків єди­но­го ме­ди­чно­го про­сто­ру на пре­дмет її ві­дпо­ві­дно­сті за­вда­нню фо­рму­ва­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу ме­ди­чно­го пра­ці­вни­ка.
Пе­ре­ко­на­ні, що вна­слі­док та­ко­го ана­лі­зу має бу­ти ро­зро­бле­ний ком­плекс ор­га­ні­за­цій­них, пра­во­вих, со­ці­аль­них, еко­но­мі­чних за­хо­дів, спря­мо­ва­них на фо­рму­ва­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу ме­ди­чно­го пра­ці­вни­ка. Ре­ві­зія всіх ма­те­рі­аль­но-те­хні­чних за­со­бів, які фо­рму­ють ме­діа-ре­сурс га­лу­зі охо­ро­ни здо­ров’я, дасть змо­гу аку­му­лю­ва­ти за­со­би для впро­ва­дже­ння ок­ре­мих імі­дже­вих про­ек­тів. Фа­хі­вці зі  зв’яз­ків із гро­мадс­ь­кі­стю, проф­спі­лко­ві ак­ти­ві­сти ма­ють бу­ти на­ле­жним чи­ном зо­рі­єн­то­ва­ні на зби­ра­ння, об­ро­бку, виклад че­рез за­со­би ма­со­вої ін­фо­рма­ції ві­до­мо­стей, які спри­яти­муть до­ся­гне­нню за­вда­ння. Пе­ре­ду­сім, не­об­хі­дно бу­де по­до­ла­ти бар’єр між «а­уди­то­рі­єю лі­ка­рів» та «а­уди­то­рі­єю па­ці­єн­тів» — це мо­жли­во, ли­ше ви­ко­ри­сто­ву­ючи за­ці­ка­вле­ність лю­ди­ни бу­ти здо­ро­вою.
То­му ва­жли­вим на­пря­мом ро­бо­ти є ді­яль­ність об­ла­сних цен­трів здо­ров’я, які ви­ко­ну­ють роз’яс­ню­валь­ну, про­фі­ла­кти­чну ро­бо­ту са­ме в «а­уди­то­рії па­ці­єн­тів».
Ль­вівс­ь­ка об­ла­сна проф­спі­лко­ва ор­га­ні­за­ція, ви­ко­ри­сто­ву­ючи вла­сний ме­діа-ре­сурс (Ін­те­рнет-по­ртал, ін­фо­рма­цій­ний бю­ле­тень «За ме­ди­чні пра­ва»), та­кож спри­чи­ня­єть­ся до фо­рму­ва­ння по­зи­ти­вно­го імі­джу мед­пра­ці­вни­ка, за ро­ки іс­ну­ва­ння ць­ого ме­діа-ре­су­рсу від­пра­ць­ова­но схе­ми, ме­то­ди­ки викладу ін­фо­рма­цій­но­го ма­те­рі­алу.
На наш по­гляд, не­об­хі­дно по­гли­би­ти ко­опе­ра­цію між проф­спі­лко­ви­ми ЗМІ та об­ла­сни­ми цен­тра­ми здо­ров’я. Рі­вень ці­єї ко­опе­ра­ції по­ви­нен бу­ти ві­до­бра­же­ний в ок­ре­мо­му ро­зді­лі Ко­ле­кти­вної уго­ди про спів­пра­цю та со­ці­аль­не пар­тнерс­тво між Го­ло­вним уп­ра­влі­нням охо­ро­ни здо­ров’я  та об­ла­сною ор­га­ні­за­ці­єю про­фе­сій­ної спі­лки пра­ці­вни­ків охо­ро­ни здо­ров’я Ук­ра­їни.
І на­са­мкі­нець ва­жли­во від­зна­чи­ти, що со­ці­аль­ний ді­алог між «ауди­то­рі­єю лі­ка­рів» та «а­уди­то­рі­єю па­ці­єн­тів» по­тре­бує ро­зро­бле­ння ме­ха­ні­зму ре­алі­за­ції.

 Ваше здоров’я 8 травня  № 18 

 

 



Актуально

Реформи охорони здоров’я України....

Приймальня

Новини

26.03.25
Постанови Виконавчого комітету Профспілки від 19.03.2025 року
10.01.25
Про проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ротації медичних працівників»
усі новини

Календар подій

Попередні April - 2025 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 010203040506
07080910111213
141517181920
21222324252627
282930 

Фотодокументи