Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників



  Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Виступ голови молодіжної ради Андрія Варави


Я представляю молодіжну раду Львівської обласної організації профспілки. Наша рада створена в 2007 році. За час роботи в моло­діжній раді набутий певний досвід, склались деякі пере­конання, ви­никли пропозиції якими я хочу поділитись з Вами.

Актуальність проведення мо­лодіжного форуму, на мій погляд, визначається відповідями на два головних питання:

– чи бачить молодь своє місце в профспілці?

– наскільки молодіжна політика є пріоритетним напрямком проф­спілкової роботи?

Для того, щоби відповісти на перше питання давайте спробуємо подивитись на хронологічний поря­док набуття людиною членства в професійній спілці. Після закін­чення загальноосвітньої школи мо­лода людина потрапляє в сту­дентське середовище профільного навчального закладу, що відно­ситься до галузі охорони здоров’я. Як правило, таким чином й від­бувається перше знайомство сьо­годнішнього студента з нашою проф­спілковою організацією.

З точки зору молодої людини, саме з цього моменту у неї скла­дається перше враження про профспілкову організацію. А з точки зору професійної спілки в цілому з цього ж самого моменту й по­чинається робота по мотивації проф­спілкового членства.

Отже, важливість цього етапу просто неможливо переоцінити: тут закладаються всі основні мо­тиваційні моменти профспілкового членства. Це означає, що робота на цьому етапі з людиною є нас­тільки ж пріоритетною для проф­спілки, наскільки для нас важливим є питання мотивації профспіл­кового членства, а також чисель­ність первинних профспіл­кових організацій.

Якщо розглядати молодіжну політику як системну складову частину стратегії розвитку проф­спілки, то, в даному випадку, ми маємо справу з основоположним, першим етапом формування підвалин профспілкового членства.

З урахуванням цього, організа­ційна робота професійної спілки з студентством є далеко не друго­рядним завданням, яке можна доручити найменш кваліфікованим працівникам.

Надолужувати мотивацію проф­спілкового членства в закладі охо­рони здоров’я, куди прийде вчо­рашній студент працювати буде, по-перше, запізно, оскільки далеко не факт, що студент не знайде себе в лавах іншої проф­спілки або громадської організації за час навчання, з одного боку, а, з іншого боку, студент може прийти працю­вати в заклад охорони здоров’я недержавної форми власності, де позиції професійної спілки праців­ників охорони здоров’я України не такі міцні та надійні як в державних закладах.

Досить часто, на сьогоднішній день, можна почути, що молодь стає все більше асоціальною, не виявляє живого інтересу до офі­ційних заходів, є апатичною до соціуму в цілому. Я категорично з цим не погоджуюсь.

Судіть самі, в навчальних зак­ладах різних відомств багатьох країн вивчається субкультура молоді. Я поцікавився як визна­чається саме поняття «субкультура молоді». Усі визначення цього поняття можна звести, приблизно до наступного: субкультура молоді – це соціальне угрупування, яке об’єднане тим, що кожний з його представників себе до нього за­раховує (тобто ідентифікує себе через приналежність до угрупу­вання). Члени такого угрупування формують групи безпосереднього спілкування (компанії, клуби, тусовки). На наш погляд, помил­ково вважати, що основна мета субкультури молоді – це проти­ставити себе суспільству. Вірніше буде вважати, що дистанція між молодою людиною та сус­піль­ством, яку обирає ця молода людина – це спосіб вирізнити себе з суспільної маси, показати, що «я – особистість». Зверніть увагу, що при такому, я би сказав ультра індивідуалізмі, для сучасної молоді характерна ознака солідарності та колективізму на платформі обраної субкультури. Це означає, що дух колективізму та солідарності, усві­домлення необхідності групування властивий кожному такому інди­відуалісту.

Субкультура молоді заміщає соціальну порожнечу. Саме ця порожнеча і є перспективним по­лем нашої діяльності. Не бачити цього – короткозоро, не хотіти ба­чити цього – недопустимо.

З огляду на вищенаведене, ми можемо впевнено стверджувати, що сама по собі сутність побудови та діяльності професійної спілки (колективізм та солідарність на професійній основі) аж ніяк не входить в конфронтацію з фактично наявною тенденцією молодіжного середовища формувати свою субкультуру. Мені задали запи­тання: якщо ж немає цього проти­річчя, то чому ж тоді, на практиці, так часто ми зустрічаємось з негативізмом молоді по відно­шенню до професійної спілки?

На мій погляд, негативізм молоді це, швидше, прихований спосіб пізнання, чим відкритий протест. Ми, саме ми – професійні проф­спілкові активісти – повинні від­повісти на це німе запитання мо­лодої людини: «Навіщо мені по­трібна профспілка?» Може, якщо в даному випадку, ми згадаємо закон подвійного заперечення, який покладений в основу класичної формальної логіки «якщо невірно, що невірно А, то вірне А», – то ми знайдемо способи подолати цей негативізм? Простіше кажучи, в тому, що молодь не усвідомлює в своєму широкому загалі цінності профспілкового членства, абсо­лютно не вина цієї молоді. Радше це недоліки нашої роботи.

Профспілка повинна створити пропозицію, якою задовольнити попит молоді на власну субкуль­туру. Інакшого шляху досягнення усвідомленого профспілкового членства серед молоді у нас просто немає, так саме як немає перспектив формальне членство та відсутність зв’язків спілчанина з своєю профспілковою організацією та профспілковим лідером.

Профспілкові активісти повинні працювати в режимі реального часу, беручи до уваги фактичні соціальні умови й знаходити пот­рібні ключі до свідомості кожної молодої людини. Те, що проф­спілкове членство буде в нагоді молодій людині у цьому ми з Вами переконані, але лише нашого пере­конання для успіху профспілкової справи недостатньо. Профспілкове членство це дорога з двостороннім рухом: від людини до проф­спілкового органу та від проф­спілкового органу до людини, однак формувати правила руху по цій дорозі – це завдання профспіл­кового органу, а не людини. Стратегія розвитку профспілки, я переконаний в цьому, й є такими правилами.

Концепція молодіжної політики профспілки, проект якої розданий учасникам цього форуму, є також спробою відповісти на запитання: «Чи бачить молодь своє місце в профспілці?». Можливо ця спроба не цілком вдала, але, принаймні, це початок предметної дискусії, в результаті якої ми зможемо намітити детальний план-графік дій, які сформують основу моло­діжної політики. Зрозуміло, що ці дії повинні мати науково-практичне соціологічне, психологічне, органі­заційне, правове, фінансове підґрунтя, а також втілюватись в життя висококласними фахівцями на базі єдиної стратегії розвитку профспілкової організації. Лише за таких умов можна очікувати позитивного результату.

Якщо вважати, що молодіжна політика є стратегічним проектом нашої професійної спілки, то відразу необхідно визначити, який результат має вважатись позитив­ним. На мій погляд, позитивним результатом слід вважати:

– перше) продовження проф­спіл­кового членства в практичній професійній діяльності вчораш­нього студента;

– друге) створення первинних профспілкових організацій в зак­ладах охорони здоров’я недер­жавної форми власності, в яких працюють молоді люди, що стали нашими спілчанами за часи свого студентства.

Декілька слів стосовно закладів охорони здоров’я недержавної фор­ми власності. Робота з тру­довими колективами цих закладів по створенню первинних проф­спілкових організацій є, по своїй суті, іспитом на профпридатність для професійних профспілкових активістів. Головним ключем для розв’язання цієї проблеми як раз й може стати молодь, яка поповнює ці трудові колективи, яка здатна зайняти активну профспілкову позицію. А зайняти цю активну позицію може виключно людина (це наш вчорашній студент), в якої чітко сформована мотивація профспіл­кового членства.

Зрозуміло, що 100-відсоткового результату ми не побачимо, ос­кільки немає 100-відсоткового коефіцієнту корисної дії, але якщо ми побачимо перелом тенденції до скорочення профспілкового членс­тва, то зможемо констатувати, що результат нашої роботи має по­зитивні ознаки.

На мій погляд, ця амбіціозна ме­та вартує наших зусиль та ресур­сів. Акцентую увагу учасників фо­руму, саме конкретних цільових та системних зусиль по всій проф­спіл­ковій організації, а не формаль­них чи локальних заходів для нашої статистики. Якщо не ставити амбі­ці­оз­них цілей, то ми не зможемо перейти на якісно новий, сучасний рівень профспілкової роботи.

Прошу учасників форуму під­тримати мене в цьому складному питанні. Якщо є заперечення, то, будь-ласка, давайте подискутуємо з цього питання.

Перейдемо до другого питання: «Наскільки молодіжна політика є пріоритетним напрямком профспіл­кової діяльності?» Площина від­повіді на це питання полягає, на мій погляд, у нашому баченні перспектив розвитку професійної спілки. І це стосується навіть не середньо строкової перспективи. Це питання має значення для ближнього строкової перспективи розвитку. З моменту, коли виникло вперше питання мотивації проф­спілкового членства, виник вис­новок, що професійної спілка по­требує своєї модернізації.

Те, що професійна спілка потре­бує модернізації вже не викликає жодних спорів чи протистоянь по­зицій. Йде активний пошук способів та методів модернізації. На IV-й звітно-виборній конференції Львів­ської обласної організації проф­спілки ми запропонували цей по­шук здійснювати на базі нової стра­тегії розвитку професійної спілки працівників охорони здо­ров’я України.

Молодіжна політика, яка охоп­лює своїм організаційним впливом перспективну частину спілчан та задіює практично всі ресурси проф­спілкової організації – є системною складовою час­тиною цієї стратегії.

Реалізація молодіжної політики як ніякий жодний інший напрямок профспілкової роботи потребує від нас пошуку нових форм і методів. Можливо за таких умов саме мо­лодіжна політика й буде одним з основних методів модернізації профспілки?

Якщо ми дійдемо висновку, що молодіжна політика повинна вклю­чати цільову та професійну підго­товку профспілкових менеджерів нового покоління, то, реалізовуючи цю мету, ми неодмінно перегля­немо всю теоретичну та практичну базу діяльності профспілкової організації, принаймні, на предмет визначення програми підготовки молодих профспілкових активістів. Така ревізія, неодмінно, виявить ті методи і форми роботи, які вже застарілі та не відповідають умовам сьогоднішнього дня.

Отже, реалізовуючи молодіжну політику завтра, ми зможемо вчас­но отримати шанс внести нові па­раметри в організаційну культуру профспілки, визначити нові пріори­тети профспілкової діяльності, пе­ре­групувати свої ресурси, усучас­нити методи своєї роботи, органі­заційно зміцнити професійну спіл­ку, запровадивши нові стан­дарти профспілкової роботи. Ін­шими сло­вами, ми отримаємо шанс про­вести системну модернізацію про­фесійної спілки.

На наш погляд, більш системно в рамках реалізації нової стратегії розвитку профспілки необхідно підійти до питання аналізу організа­ційної культури профспілки. Буде корисним та доцільним в рамках цієї роботи звернути уваги на такі питання:

1) проголошені цінності проф­спілки;

2) формальна філософія проф­спілки;

3) правила поведінки профспіл­кової роботи; «обмеження»;

4) інтеграційні символи проф­спілки;

5) манера взаємодії спілчан та профспілкових організацій один з одним, з профспілкою в цілому, з іншими сторонніми особами;

6) методи і технічні прийоми, використовувані для досягнення статутних завдань профспілки;

7) правила та умови наступ­ництва поколінь;

8) ментальні моделі профспілки як одиниці досвіду.

Професійна спілка, в межах реалізації молодіжної політики, повинна проголосити соціальну цін­ність молодого працівника галузі охорони здоров’я України. Таким чином, ми започаткуємо новий елемент організаційної культури.

Декілька слів щодо стандарти­зації профспілкової роботи. Про­фесійна спілка, реалізовуючи свою статутну діяльність, спирається на активність профспілкових акти­вістів, на їх творчий потенціал та громадянську свідомість. Об’єк­тивно неможливо змусити людину бути профспілковим активістом. Це важка робота. І цю роботу треба робити професійно, лише енту­зіазму та уявлення про соціальну справедливість для такої роботи замало. Саме професійного під­ходу до профспілкової роботи вимагає від нас правило ефек­тивного та раціонального вико­ристання профспілкових ресурсів, цього від нас вимагають спілчани, цього ж очікують роботодавці. Значить, ми зобов’язані дати нову професійну основу для діяльності профспілкових активістів. І ми можемо розпочати це робити з мо­лоддю, тобто з початківцями проф­спілкового руху. Доречі, навчити «з нуля» завжди простіше, ніж пере­кваліфікувати. Це аксіома.

Наведу такий приклад. Усі по­годжуються з тим, що проф­спілкова організація не може ефективно діяти, якщо немає зворотного зв’язку з спілчанином, тобто проф­спілковий орган, який не є пер­винним в профспілковій структурі, повинен створити всі умови для виявлення думки та її отримання від кожного учасника профспілкової організації. Проф­спілковий лідер, якщо хоче мати авторитет, зобо­в’язаний спілку­ватись з спілчанами безпосе­редньо, а не лише через найманих працівників профспілки. Іншого способу, ніж забезпечити ці умови з допомогою Інтернет-ре­сурсу та електронної пошти наука ще не придумала. А тепер, будь-ласка, подивіться на ситуацію з впрова­дженням Інтернет-сайту профспіл­ки кожний по своїй ор­ганізації… Далеко не у всіх органі­заціях цей веб-сайт працює на сьогоднішній день. І це при тому, що практично усі проголосували на пленумі ЦК профспілки декілька місяців тому назад за те, щоби цей проект був виконаний в найближчі терміни.

У нас вже є практика спілку­вання з головами профспілкових комітетів по електронній пошті. Усі відзначають, що це зручно і опера­тивно: написав листа, отримав відповідь; нікуди йти не треба, папір також витрачати не треба, поштові витрати відсутні. Однак, практику­ють це лише профспілкові акти­вісти, які мають профспілковий стаж, як правило, до 5-ти років, а члени молодіжної ради практику­ють це 100-відсотково; вони й не хочуть бігати по кабінетах, оскільки не бачать в цьому сенсу: те саме можна отримати по пошті. Можливо в Ваших організаціях інакше, але чи інша тенденція ? Переконаний, що питання риторичне. Висновки напрошуються самі по собі.

Однак, у цьому аспекті хочу окремо наголосити, що реалізація молодіжної політики не повинно тлумачитись як латентний конфлікт молодого і старшого покоління проф­спілкових активістів. Гармо­нізація управління профспілковими справами може й повинна здійс­нюватись виключно на засадах наставництва з урахуванням по­треб спілчан на сьогоднішній день. Першочерговою для кожного пра­цівника профспілки є потреба спілчан адекватно протидіяти будь-яким порушенням законних тру­дових прав, домагатись гідного рівня оплати праці членів проф­спілки. Усі інші питання слугують виключно способом реалізації цієї потреби.

Визначення молодіжної політики як пріоритетного напрямку проф­спілкової діяльності не є само­ціл­лю, а способом модер­нізації проф­спілки. Судіть самі. Чому треба навчити молодих профспіл­кових активістів? Як мінімум, це основам:

– трудового права України;

– економічної теорії;

– управління та лідерства;

– соціології;

– наставництва;

– конфліктології;

– ораторського мистецтва;

– маркетингу.

І це ще не вичерпний перелік. Якщо ми сформулюємо програму навчання для школи молодого профспілкового активіста, ми тим самим розпочнемо стандартизацію профспілкової роботи, через по­требу у знаннях визначимо вимоги до профспілко­вого активіста сьо­год­нішнього дня. Тобто, ми прове­демо кадрову модернізацію проф­спілки як один з етапів реалізації нової стратегії розвитку. Таким чином, наприклад, прийом тру­дящих профспілковим працівником буде проводитись по єдиній, науково-обґрунтованій методиці у кожній профспілковій організації. Переконаний, що це посилить ефек­тивність проф­спілкової робо­ти, оскільки на якість роботи мен­ше буде впливати особистісний чинник.

Ефективна молодіжна політика профспілки повинна передбачати активне включення молоді в роботу органів управління профспілковими справами усіх рівнів. Якщо для мо­лоді немає місця в органах управ­ління профспілкою, якщо молодь «надійно дистанційована» від прийняття реальних рішень, які ви­зна­чають роботу профспілкової організації, в т.ч. в питаннях кад­рової та бюджетної політики проф­спілки, в питаннях врегулю­вання колективних трудових спорів, то, може, їй така профспілка просто не потрібна? Чим скоріше ми дамо відверту відповідь на це питання, тим більше шансів утримати молодь в лавах профспілки.

У аспекті скорочення дистанції між молоддю та реальним управ­лінням профспілковими справами усіх рівнів управління нам треба прийняти один раз принципове рішення. Реальним механізмом для цього, на наш погляд, є:

– запровадження практики ро­боти президій регіональних та цент­рального органу управління профспілкою з участю відповідних молодіжних рад,

– закріплення за молодими проф­­­спілковими активістами окре­мих напрямків статутної діяльності профспілки (зокрема, інформати­зація роботи проф­спілки, організа­ція оздоровлення та змістовного дозвілля),

– квотування місць для молоді в усіх представницьких органах профспілки, конференціях, з’їзді.

Підсумовуючи вищенаведене, хочу відзначити. Сьогодні ми прове­демо не просто масштабний захід, це тематичний форум. Унікальність цієї форми колективної роботи історично полягає в тому, що ми дискутуємо про пріоритетні завдан­ня роботи. Ми не пов’язані жорст­ки­ми рамками регламенту чи су­бор­динації. Головна мета нашого зібрання об’єктивно і неупере­джено подивитись на стан справ профспілкової роботи з молоддю, обмінятись досвідом, дійти згоди по основних питаннях молодіжної по­літики, прийняти план подальших дій.

Резолюція форуму не має пра­во­вого значення, але авторитетний склад його учасників є гарантією для включення резолюції форуму в юридично обов’язкові рішення профспілкових органів всіх рівнів.

Андрій Варава, голова молодіжної ради Львівської обласної організації Професійної спілки працівників охорони здоров’я України

 

Актуально

Реформи охорони здоров’я України....

Приймальня

Новини

20.04.24
В І Т А Є М О з обранням!
15.04.24
ДО ПИТАННЯ УКРАЇНСТВА ПРОФСПІЛОК
усі новини

Календар подій

Попередні May - 2017 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
01020304050607
08091011121314
15
161718192021
22232425262728
2930
31
 

Фотодокументи