Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників



  Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Слід на землі


Госпіталь інвалідів війни та репресованих ім. Юрія Липи, котрий знаходиться у прильвівському містечку Винники, відомий не лише серед певної категорії громадян, котрим держава надала пільги. Слава про цей медичний заклад шириться далеко за межі Ук­раїни, бо є тут належне медичне оснащення, працю­ють тут спеціалісти високого класу, лікарі, котрі вмі­ють знайти підхід до своїх пацієнтів – людей особливо вимогливих, зранених і виснажених фізичними страж­даннями, життєвими негараздами, просто довгими роками нелегкого життя.

Посеред таких спеціалістів – Теофіл Підлісецький.

 

Цього поважного сивочолого чоловіка у госпіталі неабияк шанують.

– Теофіл Миронович – спеціаліст із золотими руками, сам завжди небайдужий й інших увесь час спонукає до пошуку, – каже про нього головний лікар Госпіталю інвалідів війни та репресованих ім. Юрія Липи Петро Федунь.

І справді, за ним немає ані байдужості, ані неправди. Можливо тому, що він із священичої родини.

Його дідусь Емануїл був парохом у маленькому галицькому селі Підмихайля. Його мама Наталя з роду Стернюків. Тато Мирон закінчив Львівську богословську академію. 1 квітня 1945 року митрополит Йосип Сліпий висвятив тата на священика, а за те, що отець Мирон не відрікся від віри, родину виселили на Сибір у Хабаровський край. Теофіл пам’ятає, яким втомленим тато повертався із лісозаготівлі. Їх звільнили із заслання через вісім років. На Львівщину не повернулися. Місцем проживання стала Хмельниччина, жили не в хаті – в дровітні. Потім переїхали на Тернопільщину, Івано-Франківщину. Батько, знаючи сім мов, працював конюхом, санітаром, бухгалтером і тільки після легалізації УГКЦ, зміг відкрито служити Богу, викладати моральне богослов’я в Івано-Франківській теологічній академії УГКЦ.

– Тато мій завжди казав, що кожен повинен залишити слід на землі, найкраще – порядний слід. А задля цього не можна жити сьогоднішнім днем, треба думати про завтра, працюючи на повну силу, – каже Теофіл Миронович.

Отож, він усе життя й працює (правда, сам вживає слово «гарує»). Теофіл Миронович разом зі своїми колегами-ортопедами провели понад 2000 суглобових та понад 4500 ендоскопічних операцій. Щорічно роблять близько 100 протезувань та близько 400 артроскопічних втручань.

Колись у госпіталі робились тільки відкриті втручання на суглобах і хворий місяцями перебував на лікарняному, а зараз через 2-3 дні вже йде додому. Лікарі тепер так добре справ­ляються, бо мають унікальні апарати для артроскопічних втручань, подаровані українцем з Америки Петром Козіцьким. Хоча вони й не нові були, але наші фахівці їх підлагодили, і вони справно служать. Теофіл Миронович бідкається: вже апарати на виснаженні, обіцяють нові, та коли вони будуть…

Добре, що хоч протези вже є. На початках їх приватно привозили з-за кордону, а тепер вони надходять центра­лізовано з Києва. Минулого року за кошти державного бюджету було закуплено 80 протезів, які безкоштовно поставлені хворим.

– Та протезів усе ж бракує і забезпечити всіх, – каже Теофіл Миронович, – ми не можемо.

Не можуть не через брак протезів, хворий може придбати їх сам – потрібен ще один набір інструментів, ще одна операційна, її, до речі, уже будують.

А про те, які їхні операції «чисті», Теофіл Миронович може говорити годинами – жодного післяопераційного нагноєння! Стерильну чистоту операційних бачив в американців. Розповідає, що його в Америці, коли там гостював, у Білий Дім пустили, а ось в операційну – ні. Операційна у них – святая святих.

Нещодавно на базі відділу в госпіталі відкрили Львівський регіональний ортопедичний центр. Це дало можливість збільшити кількість операцій на суглобах, проводити хірургічні лікування патологій хребта. Вже провели 8 таких операцій. Хоч результати задовільні – лікар-хірург Микола Комнацький, котрий був ініціатором започаткування вертебрології, проходив стажування в Харкові, та все ж і далі навчається. Оце приїздить в Центр хірург з Америки, консультуватиме, вчитиме колег.

Теофіл Миронович є ініціатором проведення наукових конференцій. Розповідає про першу. На початках лікарської роботи він був дитячим лікарем. Тоді й започаткував ортопедичні операції. Коли було зроблено 50 ендопроте­зувань, пройшла перша в Україні конференція. В ній взяли участь усі українські світила з ортопедії. Тепер науковці збираються часто.

У 1991 році доктор Підлісецький створив Фонд ендопро­тезування, є його головою донині. Він – обласний ортопед-травматолог Головного управління охорони здоров’я ЛОДА. Він перший наставник і порадник своєму синові Андрію Підлісецькому, котрий обрав батьківський фах і часто оперує разом з ним.

За цими звичайними словами звіту про зроблене – що­денна праця, нервові і розумові напруження, коли людина не шкодує себе задля ближнього. На вівтар служіння людям Теофіл Миронович заледве не поклав життя. Можливо, ці слова звучать патетично, але – без фальші. Усі пам’ятають як колеги-лікарі – Юрій Сандурський, Богдан Лисович (на жаль, тепер уже покійний), Роман Романюк, Василь Обара­нець та інші рятували життя Підлісецького. Але ніхто не знає, що тоді у Верховній Раді мало слухатись питання про надання першої медичної допомоги при травмах, і виступити доручили йому. Теофіл Підлісецький об’їздив усі Карпати, бо там найчастіше травмуються спортсмени-лижники. Відтак подався у Польщу, щоб у цій царині вивчити досвід роботи сусідів. А коли повертався – трапилася аварія. Він був на грані між життям і смертю, йому ліки шукали й передавали звідусіль, за нього тоді молився весь Львів. І Бог повернув його людям, бо, очевидно, йому ще довго запла­новано рятувати інших.

 

Кажуть, досить миті, щоб стати героєм, але необхідне ціле життя, щоб стати гідною людиною. Заслуженому лікарю України Теофілу Мироновичу Підлісецькому життя вистачило. Коли спілкуєшся з ним – то світлієш душею, бо він гордий за вітчизняну ортопедію, за своїх колег Дмитра Одинсь­кого, Олега Кремповича, Івана Рафалюка, Андріана Хому, Олесю Брилінську, Ірину Рейтер, Надію Верблянську, Світлану Лебединську, Зоряну Бучко, Любов Задорожну – всіх, хто працює в його відділенні, бо він з вдячністю згадує свого наставника Генадія Нікітіна, бо він так щиро посміхається, коли розповідає про щастя мати доб­рих дітей та внуків, про закоханість в Україну, бо він, не соромлячись, витирає набіглу сльозу, коли каже про свої болі…

 

Тетяна ЯРЕМЧУК

 

 

 

 

 

Актуально

Реформи охорони здоров’я України....

Приймальня

Новини

19.07.24
Співпраця профспілки з Медичним центром Святої Параскеви
16.07.24
Липневий номер газети "Інформаційний бюлетень "За медичні права"
усі новини

Календар подій

Попередні July - 2024 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
0102
03
04
05
0607
080910
11
121314
15
16
1718
19
2021
232425262728
293031 

Фотодокументи