Охорона здоров’я - галузь соціальна
Юрій Білий
Голова Львівської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України
У першій статті Конституції України зазначено, що Україна є соціальною державою. Ця конституційна норма для нас, профспілок, створює основну правову базу діяльності, оскільки визначає нашу мету: забезпечувати соціалізацію держави. Держава спирається на відповідні соціальні стандарти, які визначають гідний рівень життя і комплекс соціальних благ громадян: зайнятість, житло, медичну допомогу, освіту, пенсійне забезпечення. Адже практично усі статутні завдання професійної спілки так чи інакше стосуються зазначених вище соціальних стандартів.
Головним напрямком діяльності профспілки є представництво та захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів спілчан в органах державної влади, місцевого самоврядування, судових органах, а також у взаємовідносинах з роботодавцями та їх об’єднаннями.
Львівська обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я України об’єднує всі категорії працюючих у галузі, а також студентів та непрацюючих пенсіонерів.
Основним механізмом реалізації завдання профспілки є соціальне партнерство, договірні відносини між профспілковими організаціями, органами державної влади та місцевого самоврядування, а також об’єднаннями роботодавців. Колективний договір виступає головним інструментом цього механізму. Профспілка здійснює контроль за його виконанням. Законодавство визначає мінімальні рівні соціально-економічних гарантій для працівників, колективний договір значно розширює ці гарантії, що посилює значимість укладення та виконання колективних договорів – основних інструментів регулювання відносин між власником та найманим працівником.
Слід відзначити конструктивний характер співпраці обласної організації профспілки та Головного управління охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації. Керуючись нормами Закону України “Про колективні договори і угоди” між Головним управлінням охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації та Львівською обласною організацією профспілки працівників охорони здоров’я України систематично укладається Колективна угода про співпрацю та соціальне партнерство, спрямована на реалізацію професійних, трудових і соціально-економічних прав і гарантій працівників, створення умов для підвищення ефективності роботи закладів охорони здоров’я.
Сьогодні перед профспілкою постає ціла низка викликів.
Перший – забезпечення охорони здоров’я самих медичних працівників.
Аналізуючи показники стану здоров’я працівників закладів охорони здоров’я Львівської області, слід відзначити, що рівень захворюваності з тимчасовою втратою працездатності працівників та рівень інвалідизації залишається достатньо високим, незважаючи на незначне його зниження за
2 останні роки порівняно з іншими галузями економіки.
Другий – відновлення пільг.
За останні роки ми наполегливо відстоювали повернення пільг з оплати комунальних послуг медичним і фармацевтичним працівникам сільської місцевості. Рішення пленумів, президій Львівського обласного комітету неодноразово направлялися до Президента України, Кабінету Міністрів України, Комітетів Верховної Ради України (профільного, бюджетного та соціальної політики). За результатами цієї роботи Законом України внесено зміни до статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, згідно з якими до медичних та фармацевтичних працівників, які користуються правом безплатного користування житлом, освітленням та опаленням, віднесено і тих, які проживають в селищах міського типу.
Третій – турбота про найнезахищенішу категорію працівників.
Обласна організація профспілки доклала чимало зусиль, щоб підтримати матеріально медиків-інвалідів, багатодітних, самотніх людей похилого віку. Важливою у цьому напрямі є співпраця нашої організації з Товариством Червоного Хреста. Прикладами такої співпраці були благодійні акції до Різдвяних та Великодніх свят, надання благодійної допомоги медичним працівникам, які постраждали внаслідок стихійного лиха. Президією Львівського обласного комітету профспілки затверджена Програма «Ветеран-медик», яка спрямована на соціальний захист ветеранів медицини.
Четвертий – правовий захист спілчан.
Рішенням конференції у нашій організації було створено повноцінний юридичний відділ. За цей період юридичний відділ став не тільки організаційною базою правового захисту спілчан, а й основою консультативної, методичної та навчальної роботи обласної організації профспілки в роботі з первинними профспілковими організаціями. Про визнання роботи юридичного відділу свідчить і той факт, що завідувач юридичним відділом ввійшов до складу клініко-експертної комісії Головного управління охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації, а юристи відділу постійно беруть участь у роботі комісій Головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації з розгляду скарг та звернень працівників, пацієнтів.
Наші юристи налагодили активну співпрацю з юридичними, фінансовими та іншими профільними органами владних структур області, і з фахівцями закладів охорони здоров’я області. Постійне спілкування, обмін досвідом, правовою інформацією дає змогу значно знизити кількість необґрунтованих (таких, що не відповідають вимогам чинного законодавства) управлінських рішень, що, в свою чергу, стало ефективним засобом профілактики порушень прав та законних інтересів спілчан. Аналіз статистики надходження письмових скарг та звернень, дає змогу зробити висновок, що їх кількість поступово зменшується, але предмет оскаржуваних питань є приблизно сталим. Отже, нам є над чим працювати в цьому напрямку.
Окремо хочу зупинитися на питанні дитячого оздоровлення. Ми маємо певний досвід в цьому. Так, восьмий рік поспіль ми оздоровлюємо дітей спілчан. Приємно відзначити – щороку кількість оздоровлених дітей збільшується. Впродовж останніх шести років організовуємо відпочинок і оздоровлення дітей на узбережжі Чорного моря – формуємо групи дітей, централізовано забезпечуємо їх квитками, організовуємо відправлення і зустріч груп дітей тощо. Всього у дитячих таборах, санаторіях, лікувально-оздоровчих закладах оздоровилось і відпочило 6892 дитини.
Профспілкові організації, спортивні клуби, відповідальні працівники приділяють значну увагу розвитку і спортивно-масової та оздоровчої роботи серед працівників галузі, створенню умов для змістовного дозвілля і здорового способу життя медиків. Нам вдалося зберегти клубні заклади при профспілкових комітетах Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, Комунальної Львівської міської лікарні швидкої медичної допомоги, які проводять значну роботу з відродження українських народних свят та обрядів, патріотичного виховання дітей. Повноцінно функціонує дитяча спортивна школа з велоспорту у м. Дрогобичі, засновником якої є обласна організація профспілки.
Дарують радість людям художні колективи клубу Львівської міської лікарні швидкої медичної допомоги “Берегиня”, дитячий вокально-хореографічний ансамбль „Яринка”, клуб Львівського національного медичного університету. Слід відзначити такі колективи, як Заслужений народний колектив танцю “Горицвіт”, народний джаз-оркестр “Медікус”, народний хор “Музи Гіппократа».
Великого значення ми надаємо формуванню власного медіа-простору профспілки. Через інформаційний бюлетень «За медичні права» та веб-сайт обласної профспілки (www.lviv.medprof.org.ua) інформуємо спілчан про роботу профспілки, публікуються актуальні акти чинного законодавства України, консультації, висвітлюються культурна, спортивно-масова робота. З допомогою модернізованої інтернет-сторінки кожний спілчанин отримав можливість звернутись до обласної організації із запитом, зверненням, отримати відповідь електронною поштою.
Окресленими є у нас і завдання на перспективу.
Профспілковим лідерам необхідно глибоко усвідомити високе суспільне призначення діяльності професійної спілки. Лише за такої умови вона зможе реалізувати свій потенціал. Відповідно усім нам необхідно обговорити та прийняти модернізовану стратегію розвитку профспілки. Ця стратегія повинна врахувати головні параметри:
Місце професійної спілки в системі координат громадянського суспільства в цілому, органів державної влади та місцевого самоврядування, власників закладів охорони здоров’я (роботодавців). Така тривимірна модель дає змогу чітко побачити увесь державно-суспільний механізм, в якому об’єктивно функціонує профспілка.
Орієнтири стратегії:
– захист законних прав спілчан;
– забезпечення якості трудових відносин;
– вироблення форм та методів ефективного соціального діалогу з владою та роботодавцями;
– інформатизація діяльності профспілки; забезпечення зворотного зв’язку профспілкової організації та кожного спілчанина;
– створення умов для професійної самореалізації молоді;
– робота з ветеранами галузі.
Найголовнішим є те, що ми зобов’язані забезпечити гідне ставлення суспільства до працівника охорони здоров’я. Гідна оплата праці та соціальне забезпечення працівника охорони здоров’я, чесне та неупереджене висвітлення в засобах масової інформації усіх результатів діяльності галузі (як позитивних, так і негативних), подолання негативних тенденцій, коли штучно нав’язується протистояння лікаря та пацієнта – ось пріоритети нової стратегії! Нині питання оплати праці працівника охорони здоров’я – це питання гідності наших спілчан. Усі ресурси професійної спілки працівників охорони здоров’я України повинні бути задіяні для його розв’язання. Ми повинні виробити нову стратегію розвитку; якщо буде потрібно, то перегрупувати свої сили і досягти оплати праці наших спілчан на рівні, не нижчому ніж в середньому по промисловості. Переконаний, що жоден громадянин України не захоче, щоб його лікував жебрак! Ми повинні донести до відома усіх спілчан, усіх пацієнтів: будь-які реформи (політичні, економічні, соціальні) не можуть бути оплачені приниженням працівників галузі охорони здоров’я.
У цьому році відбудеться з’їзд професійної спілки працівників охорони здоров’я України. Він має стати масштабним професійним громадським форумом, робота та рішення якого повинні мати потужний соціальний резонанс. Підготовка до з’їзду повинна включати широку внутрішньоспілкову дискусію з усіх актуальних питань діяльності професійної спілки; окремим питанням повинно стати обговорення нової стратегії нашого розвитку, що, і це дуже важливо, є немислимою без активного залучення до роботи профспілки молоді.
Необхідно активізувати молодіжну політику в профспілковому середовищі, вживати дієвих заходів щодо посилення соціально-економічного захисту молоді, залучення її до діяльності у виборних профспілкових органах, включення до резерву кадрів, як необхідної умови ефективного розвитку профспілок в цілому. Сьогодні гостро стоїть потреба відновлення в медицині інституту наставництва, яке ми по суті втратили.
Незважаючи на те, що така робота вже розпочалася, вона є повільною і недостатньою. Відчувається ще внутрішній спротив активного впровадження молодіжної політики, створення молодіжних органів та включення до виборних органів молоді. Хоча посилення ролі профспілкової молоді не є і не може бути конкуренцією. Це насамперед, допомога, креатив, новизна, запорука та джерело зміни іміджу профспілки, необхідність її ефективного функціонування та розвитку.
Будь-яка організація матиме перспективи розвитку, якщо вона активно залучатиме до своєї роботи молодь. Адже молоді люди схильні до новацій, активно підтримують процеси формування. Перед суспільством завжди стоятимуть завдання щодо залучення молоді до суспільного життя, ефективної передачі їй досвіду попередніх поколінь, створення сприятливих умов для її самореалізації. Це стосується і профспілок. Молодь завжди знаходиться в авангарді суспільного прогресу.
Все наше суспільство потребує сьогодні, як ніколи, нової стратегії розвитку, чітких та зрозумілих управлінських рішень, які повинні прийматися з урахуванням досвіду попередників, а також з огляду на досвід країн, які пройшли шлях системних перетворень.