Кадровий резерв профспілки
Профспілка – це об’єднання працівників, яке покликане захищати трудові та соціально-економічні інтереси людей праці. Та подивімося, що ми маємо зараз. Профспілка втратила свій вплив, значна кількість її членів перебуває в організації за інерцією.
Для початку хотіла б навести деякі цифри. Загальна кількість членів профспілки станом на 1.01.2009 року становить 1 145 055 осіб, в порівнянні з 2000 роком кількість спілчан зменшилась на 180 177 осіб. Із загальної чисельності членів профспілки 907 915 осіб (79,3 %) становлять жінки, 387.811 (33,8 %), – молодь до 35 років, 6 490 (0,54 %) – непрацюючі пенсіонери, які перебувають на профспілковому обліку.
Аналіз статистичних даних свідчить, що тенденція скорочення чисельності членів профспілки залишається актуальною і вимагає від профспілкових організацій посилення роботи на всіх її рівнях. Особливу увагу у врегулюванні даної ситуації слід приділити молоді так як саме вона представляє собою активне громадянське суспільство і відтак являється основною рушійною силою нашої організації.
Молодь як соціально-демографічна група характеризується не лише віковими ознаками, але і специфікою соціального ставлення, визначенням своїх проблем, особливим місцем у структурі суспільства. Орієнтовно молодь можна поділити на такі категорії: школярі-абітурієнти, студенти, молоді спеціалісти.
Сьогодні хотілося б приділити особливу увагу цим категоріям. Чому це важливо? Та тому, що українська молодь настільки незнайома з роботою профспілок, що навіть пише слово «профспілка» через букву «в» – «провспілка», оскільки не розуміє про що йдеться! Щоб змінити таку ситуацію потрібно розробити чіткий план дій.
Для початку пропоную організувати семінари-лекції для студентів-абітурієнтів, які щойно з’явились у наших лавах. Так чином, гадаю, ми зможемо задіяти якомога більше активу. Для перших – це буде цікавим пізнавальним процесом, а для других – змогою організувати змістовне дозвілля. Студенти могли б проводити такі заняття і у школах, ознайомлюючи учнів з роботою профспілки. Напевно ж, після таких лекцій школярі, приходячи додому, запитували б у батьків: «А ви член профспілки?», « Що дає профспілка саме вам?»
На мій погляд, лише застосування у роботі нових форм і методів, які відповідають сучасним умовам і реаліям розвитку суспільства, дадуть ефективний результат.
Ми можемо змиритися з необізнаністю школярів, але аж ніяк не студентів. Адже специфіка цієї категорії полягає у тому, що студентство є фундаментом не лише нашої, але і будь-якої організації. Ось тут слід звернути увагу на той банальний факт, що менталітет пересічного українця був і, на жаль, залишається: «моя хата скраю…». Як тільки особиста проблема вирішена, увага до спільноти зникає, і це стосується всіх, не тільки студентів, але і тих, котрі вже отримали освіту, знайшли роботу, написали дисертацію. Виникає питання: «Чому?». Знову ж таки, підґрунтя цієї проблеми ховається не у пасивності студентів, а у їхній необізнаності і браку певної інформації.
Щоб привернути увагу цієї категорії спілчан потрібно її зацікавити, пам’ятаючи, що головною специфікою роботи з молоддю є мотивація, яка б спонукала до активної громадської діяльності.
Діяльність студента буде лише тоді результативною, коли вона ґрунтуватиметься на внутрішній потребі. В особи, у якої є чітко визначені цілі, виробляються певні навики, і врешті-решт, діяльність стає внутрішньою потребою, без якої особистість не відчуватиме душевної рівноваги.
Тому потрібно підвищити рівень мотивації членства в профспілці, чітко визначити зв’язок цього членства із майбутньою практичною діяльністю так, як студенти засвоюють тільки те, чого хочуть навчитися.
Мотиви, котрі спонукають до активної діяльності можуть бути різноманітні: це і розвиток системи знижок, які надаються підприємствами всіх форм власності для придбанням студентами товарів і послуг; підготовка і впровадження у навчальних закладах програм молодіжного туризму, відновлення мережі центрів юнацького туризму, туристичних станцій; створення умов праці студентської молоді без відриву від навчального процесу. Також слід приділити увагу організації змістовного дозвілля, котре б передбачало виховання патріотизму, духовності та моральності у юнацтва, підготовку молоді до сімейного життя та підтримку молодих сімей, котре б дало змогу прищепити молоді почуття відповідальності і забезпечило б подальше зміцнення сім’ї як соціального інституту.
Потрібен чітко окреслений план дій, в якому варто зосередити увагу на наших можливостях і визначенні конкретних орієнтирів. Для активізації роботи з молоддю на всіх рівнях, потрібно, перш за все, при формуванні бюджету передбачити виділення цільових коштів на відповідні заходи. Отже у нас на меті стоїть наступне: залучення та утримання молоді у лавах профспілки; участь у формуванні позитивного іміджу нашої організації як такої, що послідовно відстоює права своїх членів; розширення інформування молодих людей про роботу профспілки, зокрема, окремих її організацій таких як Молодіжна рада; регулярний моніторинг стану роботи з молоддю на засіданнях керівних органів, членських організацій профспілки; створення умов для реалізації творчих ініціатив молоді; підтримка участі студентів у різноманітних форумах.
Дивлячись на пройдений шлях, виникає багато запитань, але ще більше їх виникає, коли дивишся у майбутнє. І основне з них – у ряди профспілки залучити молодь.
Марія ПАВЛУСЬ, член профкому Львівського медичного коледжу ім. Андрея Крупинського